ZESDE UITBREIDING LEGKELDERS Ook de montage van de ketels in de uitbrei ding van het brouwhuis vindt gestadig voort gang. eens 320 nieuwe palen nodig. Deze worden geslagen volgens het Vibro- systeem van de firma Nederhorst. Zij hebben een doorsnede van 58 centi meter, een lengte van 8 tot 12 meter, een eigen gewicht van ongeveer IV2 ton en een draagvermogen van 150 ton. Bij het Vibro-systeem wordt een sta len buis gebruikt, die van onderen is afgesloten door een losse sta len plaat. Deze buis wordt in de grond geheid. Op een bepaalde diep te verdicht de grond zich en vormt een kegel onder de plaat. Wanneer de buis op de vereiste diepte is gekomen, laat men er een stalen net in zakken grenzen aan de bestaande legkelder. De nieuwe legkelder komt schuin te genover de kantine te staan. Wanneer het gehele complex voltooid is, zal op het dak een gistkelder worden ge bouwd. Dit betekent de vijfde uit breiding van de gistkeldercapaciteit, die daardoor met ongeveer 40.000 hl zal worden vergroot. De totale hoogte van het gebouw zal dan onge veer 45 meter bedragen. Het is duidelijk dat voor het nieuwe complex een bijzonder zware funde ring vereist is. Behalve de rond 110 heipalen, die destijds voor de bouw van de tapkelder werden geslagen, zijn voor het nieuwe gebouw nog en vult men de buis met beton. Aan het boveneinde van de buis zit een hulpstuk, waardoor het mogelijk wordt de buis de grond uit te slaan. Het heiblok kan namelijk ook in op waartse richting gebruikt worden. Bij het omhoog heien gebeuren twee din gen: elke schok brengt de buis een stukje omhoog en is er tevens de oorzaak van dat het beton zich ver dicht. Op een oppervlakte van 40 x 35 me ter zullen straks in totaal ruim 430 palen de hechte fundering vormen, waarop de nieuwe legkelder, het dienstgebouw en later ook de nieuwe gistkelder zullen rusten.

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 29