S.?;THËftTER 10 tend. Als je daar blind bent kan je toch de weg vinden, omdat je alles ruikt, maar dat is toch ook niet onaangenaam. Als je in Amsterdam een standbeeld op mocht richten voor iemand, voor wie zou je dat dan doen? (na iang denken): Slauerhoff. Wat is je lievelingsgerecht? (weer lang denken): Ik kan het zo moeilijk bedenken, ik vind eten altijd lekker. Ik ben echter dol op bloemkool met sausijsjes, door mijn moeder klaargemaakt, omdat ik dan zeker weet dat er geen rups in zit. Doe je veel aan sport? Ik heb vroeger geskifd en geschermd en was daar erg goed in. Tegenwoordig rijd ik paard. Ik heb vroeger ook heel hard gelopen. Toen ik 18 was had ik geloof ik de 100 meter in 10 seconden kunnen lopen als mijn ouders me niet verboden hadden bij een sportvereniging te gaan. Ik kan het alleen niet bewijzen en dat is jammer. Verder ben ik een enorme Ajax-fan. Toen Ajax van Liverpool gewonnen had, heb ik alle spelers een exemplaar van mijn boek „Terug naar Oegstgeest", voorzien van handtekening, toegestuurd. Als Ajax thuisspeelt, ga ik vaak kijken. Naar uitwedstrijden ga ik nooit, omdat ik daar geen tijd voor heb. Als er een voetbalwedstrijd op de televisie is, komen er altijd een stel mensen op bezoek. Dat is vreselijk leuk. Ge durende de wedstrijd sterf ik van enthousiasme en maak me ontzettend druk. Als ik in het stadion zit daarentegen, ben ik erg stil. Ik vind het kostelijk daar zestigduizend mensen te zien zitten. Het is een klomp bewegend vlees. Ik bedenk dan dat tien keer zoveel mensen mijn boeken hebben gelezen en als ze dan beginnen te schreeuwen en aan te moedigen, dan heb ik het idee dat ze om mij roepen en dat beklemt me gewoon. Ik zit tijdens zo'n wedstrijd enorm te genieten van de re acties van de mensen om mij heen. Zo zat ik een keer naast een man die voortdurend naar beneden zat te kijken en het spel niet volgde. Toch riep hij iedere vijf minuten: Hup Ajax, zonder dat daar enige aanleiding toe was. Ook zie je af en toe dat een paar vrouwen elkaar aftuigen. Er heerst in zo'n stadion een gevaarlijke, explosieve toe stand. Vind je geld erg belangrijk? Nee, eigenlijk niet. Ik ben doodarm geweest, maar heb nu wat geld. Ik heb alle toestanden meegemaakt en kan dus overal tegen. Ik heb geen sportauto maar een jeep, dat is een effectieve auto. Ik heb weinig behoefte aan luxe, de enige luxe is die stoel (wijst naar een geweldig mooie, rood- leren kuipstoel). Het is fijn om geld te hebben om bepaalde dingen te kopen. Ik zit niet erg aan geld vast, geld heeft niets met belangrijk zijn te maken. Als je de wereld zou mogen veranderen, hoe zou je die dan veranderen? Ik zou een hoop Chinezen in Rusland zetten, een hoop Russen in Amerika en ga zo maar door. Ik zou alles als een hors d'oeuvre door elkaar slaan. De mensen moeten zien en ondervinden dat iedereen mens is. Ik weet niet of het haal baar is. Als de wereld blijft bestaan dan krijg je dat toch wei. Er wordt veel gereisd, alles wordt vermengd en de grenzen vallen weg. Dat is onze enige redding. Stel je toch eens voor dat Utrecht tegen Amsterdam optrekt met een legerschare, zoals ze dat vroeger deden, of dat Nederland oorlog krijgt met België, omdat ze beginnen te donderen over de Schelde. Zo'n oorlog is absurd geworden. De uitbreiding van de communicatie schakelt de zelfvernieti- aondag laJC ptetcr Lutz Sacco van der Made piet van der Meulen Jan Kruyk Robert Sobelt Frans Kokshoorn Thera Verheugen Petra Verbeek R,c« Fran* Robert de Vries •«...wuif fratw Zuidinp Jan Wolkers met een van zijn maskers naast de affiche, die de première van het door hem geschreven toneelstuk „Wegens sterfgeval gesloten" aan kondigde. 32

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 34