Relatie in Nigeria stuurde Artis groep van 31 klipdassen bekoelde ons enthousiasme onmiddel lijk. Het bloed kroop toch weer waar het niet gaan kon en een week later gaf mijn vrouw Tigger, zoals de jon gens hem dadelijk gedoopt hadden, de fles. Het voeden bracht ongekende moeilijkheden met zich mee. Hij wil de in het begin niet uit de zuigfles drinken tot wij ontdekten dat zijn gehuil kwam door een geweldige ver stopping. Het enige wat daartegen hielp was een min of meer constante massage. Gelukkig toonde hij zich dankbaar en na verloop van tijd wa ren Tigger en de zuigfles onafschei delijk. Op den duur kon hij het ook vinden met Putah, de mongoesten en Vijf van de eenendertig klipdassen, die naar Amsterdam vlogen en nu in Artis op de bokkenrots hun leven slijten. Een klipdas in huize Van Dam, Kaduna. Boem en het was koddig ze allemaal op een kluwen onder tafel te zien slapen. Alleen de genets keken altijd arg wanend naar Tigger en zochten het, als hij in de buurt was, voor alle zekerheid maar wat hoger op. Tigger gedroeg zich echt als een jonge hond, alhoewel wij de indruk kregen dat hij veel intelligenter was. Hij mocht niet op de bovenverdieping konten, maar steeds weer wist hij ons cm de tuin te leiden en vonden wij hem, heerlijk slapend, ergens in een kast, achter het bed of waar dan ook. Als hij per ongeluk met zijn poot tussen de deur gezeten had gilde hij als een mager varken en ging, nadat hij bij ons bot had gevangen, met de poot omhoog strompelend naar Putah, die echter ook niet die interesse toonde waarop Tigger zo gehoopt had. Hij groeide hard en zo langzamerhand moesten wij hem aan vlees gaan wen nen. Maar ondanks alle pogingen daar toe bleef hij zijn fles trouw en het was een potsierlij t gezicht zo'n groot beest de kamer in te zien komen met een zuigfles tussen zijn grote kaken! Met de goesen speelde Tigger graag, hij pakte ze in zijn bek, wierp ze een eind weg, waarna de goesen knorrend en piepend van plezier weer terug holden. De ganzen kon hij echt pla gen en joeg ze soms een heel eind de tuin door totdat ze op hun beurt hém het huis injoegen. Dan verstopte hij zich achter de boekenkast, een plaats die hij altijd opzocht als er vreemden kwamen, 's Nachts sliep hij onder het fornuis en hij had op den duur steeds meer moeite om er onder te komen. Tigger was een echt huisdier, heel lief, aanhankelijk en echt ondeugend. Wij zagen echter wel in dat we hem niet konden hou den. In september is Tigger van Ka duna via Lagos, met de KLM naar Artis vertrokken. Door de politieke omstandigheden van dat ogenblik konden wij Artis niet langs de normale weg van de verzending van Tigger op de hoogte brengen. Fokke Mulder, de chef machinist, wist het echter klaar te spelen om via zijn radio een collega Ham (radio-amateur), een Canadees in Venlo, te bereiken die gelukkig dadelijk bereid was Artis te waar schuwen. Nu wij met verlof zijn gaan wij Tigger regelmatig opzoeken; hij is no«t steeds erg op ons gesteld en herkent ons onmiddellijk. Rest ons nog te vertellen van de heer en mevrouw Bracke uit Lagos die, niet vermoedend wat hun te wachten stond, op doorreis naar Hol land een paar dagen in Kaduna door brachten. Bij hun vertrek hebben wij hen zo'n vijfentwintig klipdassen als handbagage mee gegeven. Dit is het begin geworden van een unieke ver zameling voor Artis. Ook Chris Rob- son, onze administrateur, wilde wel wat dieren meenemen, onder voor waarde dat hij niet met olifanten of giraffen naar huis hoefde te reizen. Net voor hij met verlof ging, hadden wij twee grote schildpadden op de kop getikt, verder was er nog wat „kleingoed" zoals terrapins (water schildpadden), kikkers, padden, grondeekhoorns, klipdassen en slan gen (negen stuks). Alle zevenenvijftig dieren werden in twee kisten gepakt en deze hebben Chris Robson naar Artis begeleid. Hij heeft er geen spijt van gehad en men schreef ons uit Artis dat alles goed was aangekomen (ook Chris) en dat de uitpakkerij wel aan Sinterklaas had doen denken. »^WVW\« i'T r ft ROOI TTJünT- AMSTERDAM, vrijdag (ANP) Via een relatie in Nigeria heeft Artis de beschikking gekregen over een grote groep van 31 klipdassen. Deze diertjes die enigszins op een marmot lijken zullen op de bokkenrots een plaats krijgen. Bij wijze van proef zijn zes klipdassen al naar de rots overgebracht. Ver moedelijk door schuwheid houden ze zich nog meestal schuil. Men heeft in Artis goede hoop dat hierin spoedig verandering zal komen en dat ook de overige 25 klipdassen naar de rots kunnen verhuizen.. Klipdassen zijn ongeveer 40 cm lang en kunnen, doordat ze met de kus sentjes onder hun voetzolen aan de rots „kleven", tegen loodrechte wanden opklimmen. Ze zijn ook in staat om meters ver te springen.

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 24