Op de voorgrond de huidige bottelarij. Het gedeelte op de achter grond, het kantoor en rechts de ziederij, werd in later jaren gebouwd. opgenomen. Zoals bekend is werd deze afdeling in 1962 wegens de slechte staat van het gebouw opgeheven. De opzet van het gebouw past ook niet meer in deze tijd. In de loop der jaren vonden ook in de gebouwen ver schillende veranderingen plaats. Bepaalde bedrijfsactivi teiten namen in betekenis af, andere gingen een steeds grotere rol spelen. Denken we bijvoorbeeld aan de op komst van het flessebier en de ontwikkeling van de bot telarij. De situatie, die tenslotte ontstond, gaf het volgende beeld te zien. De gebouwen konden niet (meer) meegroeien met de ontwikkeling van de brouwerij, waren op zich zelf slecht geworden en bepaalden in feite de omvang van de produktie. Het werd duidelijk dat er iets moest gebeuren. Eerste stappen De eerste stappen ter oplossing van het probleem werden op 24 augustus 1965 gezet, toen de raad van bestuur tijdens een „dakentocht" ter plaatse de toestand opnam, samen met de technische directie. Daarna luidde de conclusie dat de huidige toestand, geprojecteerd op de toekomst, onverbiddelijk moest leiden tot een grondige operatie. En dit nu is geworden de reconstructie. Ter plaatse De raad van bestuur heeft besloten de brouwerij ter plaatse te doen reconstrueren omdat enerzijds de export- brouwerij in Rotterdam gevestigd diende te blijven en anderzijds B. en W. geen terrein elders in de gemeente beschikbaar konden stellen, dat voor ons acceptabel was. Ten aanzien van de reconstructie werden drie eisen gesteld. In de eerste plaats diende zeker te zijn, dat op de plannen die aan de raad van bestuur zouden worden voorgelegd, de toestemming van de gemeentelijke auto riteiten zou worden verkregen. Handhaving van de produktie in de reconstructie-periode met daarmee on losmakelijk verbonden de continuering van het dienst verband van het personeel was de tweede eis. In de derde plaats werd gesteld, dat de brouwerij zo groot mogelijk diende te worden teneinde economisch zo veel mogelijk voordeel van de schaalvergroting te hebben. „Masterplan 1967" Nadat de beslissing tot reconstructie van de brouwerij was genomen, gaf de raad van bestuur opdracht een plan te ontwerpen. Uit de samenwerking van de leden van een daartoe ingestelde commissie ontstond toen het zogeheten „masterplan 1967", dat bij de komende werk zaamheden als leidraad zal dienen. Daarna werd besloten het reconstructieplan verder te ontwikkelen en uit te voeren in samenwerking met het ingenieursbureau Dwars, Heederik Verhey en het architectenbureau Van den Broek Bakema. Deze zullen gezamenlijk optreden als architect, waarbij het accent bij eerstgenoemd bureau op de constructie en bij laatstgenoemd bureau op de vormgeving zal liggen. Dit laatste houdt verband met de belangrijke rol die bij de reconstructie wordt vervuld door de Dienst Stadsontwik keling en Wederopbouw. Van de zijde van deze dienst is voor de plannen en het uiteindelijke resultaat steeds grote belangstelling getoond, vooral in verband met het zich in de toekomst wijzigende stadsbeeld, waarin de brouwerij een vooraanstaande plaats zal innemen. De uitvoering van de werkzaamheden zowel met betrek king tot de sloop als tot de nieuwbouw werd opgedragen aan de N.V. Aannemingmaatschappij Visser Smit te Papendrecht. Bouwteam Voor de verwezenlijking van dit omvangrijke en veel omvattende plan is aldus naar moderne begrippen een bouwteam gevormd, dat bestaat uit de opdrachtgever (Heineken Nederland), het adviesbureau (H.T.B.), de architecten (Dwars, Heederik Verhey en Van den Broek Bakema) en de aannemer Visser Smit. Eind juni van dit jaar werd de eerste aanloop tot de reconstructie genomen, toen een begin werd gemaakt met de aanleg van een pijpentracee-op-palen. Dit is inmiddels gereedgekomen. De leidingen tussen het brouwhuis en de energiedienst, die voorheen door het mouterijgebouw liepen, volgen nu in het tracee een grote omweg om dit gebouw heen. Eerste fase De volgende stap zal zijn het slopen van het complex woningen aan de Linker Rottekade, de Isaac Hubert- straat en de Spiegelnisserstraat. Daarna zal worden begonnen met de eerste fase van de reconstructie, het bouwen van een nieuwe energiedienst op de hoek van de Linker Rottekade en de Isaac Hubertstraat. Waarom met deze afdeling wordt begonnen zal duidelijk zijn als men weet dat de capaciteit van de energiedienst in de toekomst niet meer voldoende is. Na het slopen van de huidige gebouwen van de energie dienst en het neerhalen van de mouterij komt een groot bouwterrein vrij voor de oprichting van een kelder complex (tweede fase). Geheel rechts een gedeelte van het vroegere koelschip. Onder het dak met de ventilatie- kokers bevond zich destijds de „ijzeren fusten afdeling". Daarachter liggen nu de machine kamer en het ketelhuis. Op de plaats van de huizen (met puntdaken) rechts zal straks de nieuwe energiedienst worden gebouwd. 4

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 6