OP BEZOEK Blü EEN PARAGNOST verre omgeving van Parijs eindeloze rijen vrachtwagens naar de Hallen. De wagens zijn volgeladen met kisten, manden, kratten, zakken en dozen ge vuld met fruit, groenten, vlees, vis, ge vogelte en alles wat de Parijzenaar verder graag op tafel ziet. De chauf feurs krijgen nu rust en begeven zich naar één van de vele bistro's. In die tijd komen de sterke-mannen- van-de-Hallen (de sjouwers) in actie. Zij nemen de zware lasten van de vrachtwagens en brengen de waren naar de verschillende stands in de Hal len. Het is een drukte van jewelste, ledereen heeft haast en loopt te schreeuwen en te duwen om maar zo vlug mogelijk klaar te zijn. Zodra de wagens leeg zijn begeven ook de sjou wers zich naar de bistro's om wat op adem te komen. Even later worden de hekken van de markthallen geopend. De kooplui heb ben hun plaats bij hun waren ingeno men en de kopers, dat zijn winkeliers en marktverkopers, stromen binnen. De gekochte waren worden op handkarren en kleine transportwagentjes wegge bracht. Je moet niet raar opkijken als je ruw opzij geduwd wordt door een sjou wer die er niet door kan. Ze laten je goed merken dat je ze gruwelijk in de weg loopt. Ondanks alles blijven ze toch opgewekt. Zo kan je een mannetje tegenkomen in oude kleren en een petje op, die met een enorme vis (zonder kop) over zijn schouders loopt alsof het zijn colbertje is. Af en toe neemt hij het beest (±1 meter lang) bij de staart en staat er dan als een gek mee te zwaai en. Als er niemand aandacht aan hem besteedt, slingert hij de vis weer over zijn schouder en slentert verder. Zo langzamerhand is het helemaal dag geworden. De laatste karren en wagens spoeden zich met hun lading naar alle uithoeken van Parijs. De marktverkopers wachten op hun klanten. Urenlang kan je hier ronddwalen en de sfeer proeven die van dit alles uitgaat. Je geniet als je langs de prachtige ap pels, peren, meloenen en groenten loopt, je knijpt je neus dicht als je de vis nadert en je staat versteld hoeveel tonnen vlees per dag aangevoerd wor den. De vloer van de Hallen en de bijbeho rende straatjes lijken nu één grote mest vaalt. Dit duurt echter niet lang, want al gauw komen de mannen van de rei niging opdagen, die met enorme water stralen alle rommel wegspoelen. Is alles schoon dan kan diep in de nacht het spel weer opnieuw beginnen. Ik hoop dat uit dit alles blijkt dat het beslist de moeite waard is om, als je toch in Parijs bent, naar de Hallen te gaan. Zorg dat je er reeds om een uur of drie, half vier 's ochtends bent, dan kan je eerst van een kom hete uiensoep (soupe l'oignon) genieten voordat je je in die enorme heksenketel (de Irma la Doucejes niet te vergeten) stort. Onthou echter goed hoe je loopt en waar je loopt, want je bent verdwaald voor je het weet. Madeleen De laatste jaren is telepathie en de zg. helderziendheid enorm in belangstelling toegenomen. Dit dank zij uitzendingen op tv van een man als Dave Berglas, als mede de regelmatig in de dagbladen te rugkerende berichten en artikelen over opzienbarende opsporingen van perso nen en voorwerpen. Daar men mag aan nemen dat ieder mens van nature para normaal begaafd is, is het toch verba zingwekkend dat zo weinigen actief, en succesvol deze begaafdheid gebruiken. Om eens wat nader op dit onderwerp in te gaan, waarover vrij veel misverstan den bestaan, hebben wij een gesprek gehad met Professor Winando, een para gnost, die in Tilburg zijn praktijk uit oefent. Hij heeft een meer dan 30-jarige loopbaan achter zich en kan zich zeer succesvol noemen. Wij werden bij ons bezoek naar de wachtkamer verwezen, waar zoals bij de tandarts een stapeltje weekbladen lag te wachten op nerveuze lezers. Met ons in de wachtkamer zaten enige dames, die, naar uit een gesprekje bleek, een dergelijk bezoek als een uitje beschouwden, „leuker dan naar de bios" zoals ze zelf zeiden. Even daarna kwam een knaap binnen, gewapend met foto's en de halsband van zijn hond. Het dier werd sinds een week vermist. Winando staat nl. bekend voor de aanwijzingen die hij geeft om verloren voorwerpen te hervinden. Een enorm wandbord met in gelijste dankbetuigingen getuigt hiervan. Wij hadden een aantal vragen opgesteld waarmee we ons gesprekje begonnen. Winando is een gezellige prater. Mis schien zou je een wat moeilijke conver satie verwachten; het tegendeel was echter waar. Winando, geboren te Breda, heeft zijn gave van zijn grootvader ge- erfd, en hij ontdekte de mogelijkheden ervan op dertienjarige leeftijd. Hij voor zag nl. een trieste ervaring voor een van zijn familieleden, hetgeen zoals later bleek, juist was. Na deze gebeurtenis is hij zich door studie verder gaan bekwa men in paragnostie. (De laatste jaren bestaat er aan verschillende universitei ten een leerstoel in paragnostie.) Ondanks het niet officieel erkennen van de aanwijzingen van paragnosten als bewijsmateriaal voor politiële doeleinden, is Winando 25 jaar lang in dienst van de politie geweest. Enorme dossiers met 19

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 21