NIET OM DE KNIKKERS OP DE KLEI DUIVEN BAAN Zaterdag 7 oktober jl. kwam dit jagerskwartet op onze uitnodiging bijeen in Berlicum, niet ver van Den Bosch, voor een vriendschappelijke ontmoeting op de kleiduivenbaan. Het was niet de bedoeling er een wedstrijd of krachtmeting van te maken, maar om gewoon met elkaar gezellig een partijtje te schieten. Inmiddels was, geheel onverwacht, de heer Kloppen burg verschenen, die ook graag zijn krachten op de zwarte, vliegende schoteltjes wilde beproeven. Kleidui ven hebben met echte duiven alleen gemeen, dat ze ook door de lucht suizen. Ze zijn inderdaad van klei, hebben de vorm van een diep schotel tje met een doorsnee van bijna elf centimeter en een gewicht van ruim honderd gram. Kleiduiven worden langs mechanische weg afgeschoten vanuit twee houten huisjes, waarvan hij om de eerste duif. Hij krijgt, zoals dat heet, de duif en wel op het com mando ,,Pull!", waarna uit het linker huisje, door een opening in de voor zijde, met grote snelheid zo'n zwarte schijf het luchtruim wordt ingeslin- gerd. De schutter heeft inmiddels het geweer geschouderd en probeert de door de lucht voortijlende kleiduif te raken. Daarna vraagt hij, vanaf dezelfde post, om een duif uit het rechter huisje. Op het commando „Mark!", vertrekt ook vandaar een vliegende schotel voor een slechts enkele seconden durende, flitsende luchtreis. Kwam voor de schutter de kleiduif de eerste keer als het ware van achteren, bij „Mark" komt de duif nagenoeg recht van voren op hem toe. Als alle deelnemers vanaf de eerste post geschoten hebben, neemt men, in dezelfde volgorde, de kleiduiven vanaf de volgende positie onder vuur, enzovoort. Steeds wisselt het ene op palen, het andere op de grond staat. De afstand tussen de twee huisjes bedraagt ongeveer dertig meter. Zoals op de foto's is te zien, loopt de schietbaan in een halve cirkel van het ene naar het andere huisje. Op deze halve cirkel zijn met een onderlinge afstand van enkele meters zeven posten (schietposities) uitgezet. Een achtste post bevindt zich in het midden tussen de twee huisjes. Per ronde worden 25 patronen (hagel) verschoten. Men begint bij de post vlakbij het linker huisje en iedere deelnemer vuurt vandaar twee schoten af. De kleiduiven worden door een schiettoestel, dat werkt op een zware, stalen veer, weggeslingerd. Eén man (in het „hoge" huisje) bedient beide schiettoestellen. Wanneer alles klaar is en de schutter gereed staat, vraagt daarbij de schiethoek ten opzichte van de voorbijsuizende kleiduif. Op de achtste post moet de schutter pro beren de duif, die enkele meters boven zijn hoofd met grote vaart overkomt, te raken. Daarna gaat men, vanaf de twee posten die het dichtst bij het huisje gelegen zijn, doubletten schieten. Op het commando „Trek!" worden twee kleiduiven, de ene kort na de andere, in de lucht gebracht, in tegengestelde richting. De schutter moet nu trachten, snel achter elkaar vurend, beide duiven te verschalken. Voor het kleiduivenschieten in de hiervoor omschreven opstelling ge bruikt men de Engelse term „skeet". Een andere vorm, die met het eveneens Engelse woord „trap" wordt aangeduid, bestaat hieruit dat de duiven vanuit een speciaal toestel De heer De Rooy, die de ontmoeting op de kleiduivenbaan arrangeerde, in actie. Noordhollands kampioen kleiduivenschieten, de heer De Lange, toonde zich ook op deze Brabantse baan een meesterschutter. Het schiettoestel (hier in het ,,lage" huisje), waarmee de kleiduiven naar buiten worden ge slingerd. Op het toestel ligt een kleiduif, met de open kant naar beneden, klaar om te worden afgeschoten.

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 11