worden de vaten 180 graden gekeerd en vervolgen zij hun weg naar de vul- machine, die twaalf fusten tegelijker tijd kan „bedienen". In deze machine worden de vaten opnieuw uitge stoomd, vervolgens met koolzuur op tegendruk gebracht en tenslotte met bier gevuld. Een nieuwigheid bij deze machine is, dat elke vulkop is uitge rust met een biermeter, die precies 50 liter bier in het vat toelaat. Tevens is de machine uitgerust met een sys teem dat eventuele lekke vaten auto matisch uitstoot. Na het vulproces wordt de vulopening met water en lucht gereinigd en met een aluminium capsule afgesloten. Daarna worden bij een laatste controle de fusten automatisch gewogen, waarbij een enkel fust, dat niet het goede gewicht mocht hebben, op een apart baantje wordt gerangeerd. De vaten worden tenslotte in de stapelmachine mecha nisch op de pallets gebracht, die op hun beurt door vorkheftrucks worden afgevoerd. Schematisch overzicht van de vatencolonne. Op de plaats van de balk (rechts) bevinden zich de machines, die de fusten ontstapelen en stapelen, respectievelijk aan het begin en het eind van de produktiegang. Van de ontstapelaar (onderin de balk) komen de vaten op de band, worden recht op gezet, waarbij de exem plaren, die met de opening naar boven staan, naar een zijlijn worden gedirigeerd, waar zij (bij het kruis) een halve slag gekeerd worden. Alle vaten passeren daarna de spoeltunnel, waarin zij uitwendig gereinigd en vervolgens de wasmachine (links), waarin zij inwendig schoongemaakt worden. Bij het volgende kruis worden de fusten alle 180 graden gedraaid, teneinde met de opening naar boven de vulmachine te bereiken. Het volgende station is de bondelmachine, die de aluminium capsules op de opening bevestigt. Daarna worden de vaten gewogen (het laatste grijze vlakje in de transportband) en naar de stapelaar gevoerd, die de fusten mechanisch op de pallets brengt. Links: Overzicht van een gedeelte van de colonne met links de vulmachine en op de achtergrond rechts de bedieningskast en -lessenaar. Rechts: Met behulp van een op de band aangesloten weegschaal worden de vaten automatisch ge wogen. Geheel rechts: Achter de wasmachine voor de inwendige reiniging bevindt zich een woud van roestvast- staal. In het midden op de voorgrond de warmtewisselaar van de waterafdeling, links een waterfilter. In de vatencolonne zijn de mechani sering en de automatisering zover doorgevoerd, dat de fusten door geen mensenhand meer worden aangeraakt. Ook de machines, pompen, afsluiters enzovoort worden alle op afstand be stuurd, waarbij de mens slechts in noodgevallen ingrijpt. De eerste machine in de colonne is een vatenontstapelaar en -stapelaar. De fusten worden in eenheden van drie pallets op de aanvoerbaan van de machine geplaatst. De ontstapelaar voert steeds één pallet met vier vaten naar het ontlaadstation, waar twee hefarmen de fusten paarsgewijs van de pallet scheppen. De lege pallets lopen door en worden vervolgens in een magazijn tot 12 hoog opgestapeld. Uit het ontlaadstation komend wor den de vaten op een lopende band horizontaal weggevoerd en vervol gens door een draaiend kruis verticaal neergezet. Een selecteur tast daarna de fusten af en zorgt ervoor dat alle vaten met de opening omlaag via een spoeltunnel (waarin ze uitwendig ge reinigd worden) bij de vatenwasma- chine aankomen. Deze met acht spoelkoppen uitgeruste installatie rei nigt de fusten inwendig met warme loog, warm water en stoom. Hierna De vatencolonne

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 6