HET EVOLUON In Eindhoven, de lichtstad, staat een enorm fascinerend complex: het Evoluon. Het is een van de grootste toeris tische trekpleisters in ons land. Sinds de opening in sep tember 1966 zag men er al 450.000 bezoekers langs de kassa gaan. Bij velen van jullie zal waarschijnlijk de vraag rijzen: „Wat is dat eigenlijk voor een 'gek' ding?" Die vraag zal ik probe ren te beantwoorden maar eerst zal ik het gebouw zelf een beetje nader beschrijven. Het lensvormige gebouw, in de vorm van een sferoïde, doet op het eerste gezicht denken aan een reusachtige vliegende schotel. De tentoonstellings ruimte in het gebouw beslaat 6000 vierkante meter. Dit is ongeveer even groot als een verkeersweg van bijna een kilometer lang. Hierbij komt nog het bijgebouw en een 60 meter hoge betonnen toren, de „technische mast", waarin onder andere een radarantenne en enkele tv-camera's ge ïnstalleerd zijn. Over het bijgebouw straks meer. De geschiedenis van het gebouw begint bij de wens van ir. F. J. Philips, president van de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken, om bij het 75-jarig bestaan van de onderneming de stad Eindhoven te verrijken met een ruimte, waarin een per manente tentoonstelling zou worden gehouden. Het bedrijf, dat later tot een concern zou uitgroeien, werd gesticht in 1891. Ir. G. Philips en zijn broer dr. A. F. Philips begonnen hun bedrijf in het toenmalige stadje Eindhoven. De mensen, die omstreeks die tijd leefden, waren in de veronderstelling, dat de voortgang der wetenschap welhaast ten einde was. Nu, 75 jaar later, denkt men er wel anders over. De ontwikkeling in die 75 jaar is enorm geweest wat betreft de techniek en de wetenschap. Dat is dan ook het geen in het Evoluon te zien is. Ik zal jullie meevoeren langs de tentoonstelling en proberen jullie wat te laten proeven van de evolutie van industrie, wetenschap en techniek in de jaren van 1891 tot en met 1966. We komen binnen in de hal, waar we nog niets kunnen zien van de eigenlijke tentoonstelling. In die hal hangen vier mammoet-telbuizen, waarop het aantal bezoekers van die dag afgelezen kan worden. Telkens als een bezoeker de kassa passeert, verspringt er een cijfer in een van de buizen. De grootte van zo'n buis is ongeveer gelijk aan die van een mens. In de hal bevindt zich ook een maquette van het stadje Eindhoven in 1891, het jaar waarin het Philips con cern zijn ontstaan terugvindt. Met de lift, die zich beweegt in Het Evoluon. Op deze nachtopname zie je in het midden het hoofdgebouw. Rechts de 60 m hoge mast en links een gedeelte van het bij gebouw. Doorsnede van het gebouw. 23

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 25