Rudie van Eekert, Den Bosch, 23 jaar, secretaresse van het hoofd commerciële dienst. Heeft geen speciale hobbies, maar leest graag en veel, houdt van muziek (zowel klassiek als modern) en is dol op toneel, cabaret, feesten en last but not least op carnaval. jeugdrubriek onder redactie van: jan van dungen, rudie van eekert, hans jonkers, madeleen van eek, peter steenbekkers, greet de klerk, ad sinkeldam, els küper, dick van yperen, jos berlo, aart koopmans, cor lange ondoorgrondelijke geest met eigen ogen kan aanschouwen. Een vreemde droom vormt deze uit de duistere Middeleeu wen tot ons gekomen schilderijenverzameling, waarop en gelen en monsters, heiligen en duivels, ,,pin-up girls" en gedrochten, rampen en onheil ons een wereld binnenvoeren, die niet de onze is. Of toch, is Jeroen Bosch de natuur- psychiater geweest, die de mens van verleden, heden en toekomst het masker heeft afgerukt en hem toont in zijn ware gedaante. Is het naakt in zijn schilderijen symbolisch voor de mens die alle sier en schijn heeft moeten prijs geven en zijn verwrongen en verdorven innerlijk niet meer kan verbergen. Heeft Jeroen Bosch uit de gecompliceerde mensheid het goede gekristalliseerd en weggeworpen en het kwade genomen en in zijn verschrikkelijkste vormen tot ons gebracht. Bosch is de man die 1001 vragen bij ons op- Op zaterdagmiddag 16 september j.l. werd door onze vrou welijke minister dr. Marga Klompé in aanwezigheid van prinses Beatrix en haar echtgenoot prins Claus, vele auto riteiten van provincie en gemeente en zeer vele buitenlandse experts op het gebied van de kunst, de Jeroen Bosch tentoonstelling officieel geopend. Wordt vooral door de Bosschenaren zelf nogal eens de slogan van de V.V.V. Den Bosch „Den Bosch heeft weer wat" vrij smalend gebezigd, nu bij deze tentoonstelling zou de aankondiging „Den Bosch heeft iets geweldigs" zeker niet misplaatst zijn. De Jeroen Boschtentoonstelling is namelijk zonder enige overdrijving in één woord geweldig en wordt reeds nu, na twee weken, beschouwd als dé tentoonstelling van het jaar. Het gemiddelde aantal bezoekers stijgt dagelijks en heeft de 3000 per dag reeds bereikt. Den Bosch leeft in de ban van Bosch, oude panden herkregen de namen, die zij in de tijd van deze grote zoon van onze stad droegen, de 80.000-ste inwoner van Den Bosch verkreeg naast de door zijn ouders gewenste namen de naam Jeroen en zelfs de kleinste Bosschenaar kan je vertellen waar de tentoonstelling wordt gehouden. Wat is het nu, dat deze tentoonstelling zo bijzonder aantrekkelijk maakt. Is het omdat men nu de gelegenheid vindt om het merendeel van de werken van deze kunstenaar (de catalogus telt 108 num mers) verenigd te zien, óf is het nog steeds de geheimzinnige aantrekkings kracht van de wonderlijke figuur Jeroen Bosch, die al deze mensen in 1967 naar zijn geboortestad leidt. Van heinde en verre komen belangstel lenden naar het speciaal voor deze ten toonstelling geheel gemoderniseerde Provinciaal Noordbrabants Museum, dat gedurende twee maanden het middel punt van Den Bosch vormt en waar men de vastgelegde hallucinaties van een De goochelaar.

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 23