Belgische hoogleraar ontvangt de Dr. H. P. Heineken-prijs Prof. dr. J. L. A. Brachet van de Vrije Universiteit te Brussel, aan wie als tweede de Dr. H. P. Heineken-prijs werd toegekend. In een bijzondere bijeenkomst van de Afdeling Natuur kunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen werd op 24 juni jl. de Dr. H. P. Heine ken-prijs uitgereikt aan een bekende Belgische hoog leraar, prof. dr. J. L. A. Brachet van de Vrije Univer siteit van Brussel. Professor Brachet is de tweede, vanwege de Akademie aangewezen laureaat, aan wie deze wetenschappelijke prijs, uitgeloofd door de in 1963 door Heineken's Bier brouwerij Maatschappij N.V. in het leven geroepen Hei- neken Stichting, werd toegekend. (De eerste maal ge schiedde de uitreiking in 1964 aan prof. dr. E. Chargaff van de Columbia University te New York.) De plechtigheid stond onder voorzitterschap van prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de Afdeling Natuur kunde van de Akademie, die prof. dr. J. A. Cohen als eerste spreker inleidde. Professor Cohen, lid van de com missie van voorbereiding voor de toekenning van de Dr. H. P. Heineken-prijs, gaf een uiteenzetting van de overwegingen, die deze commissie er toe geleid hadden de prijs aan prof. Brachet toe te kennen. Voor de vele aanwezigen, onder wie de minister van onderwijs en wetenschappen, dr. G. H. Veringa en de consul-generaal van België, de heer H. R. De Vleeschouwer en talrijke vertegenwoordigers uit de wetenschappelijke en acade mische wereld, belichtte prof. Cohen de grote verdiensten van de prijswinnaar, zowel op het wetenschappelijke als op het persoonlijke vlak. Prof. Brachet ontving de prijs en het bijbehorende kristalsymbool uit handen van jhr. Wittert van Hoogland. Prof. Brachet was de eerste, die reeds in 1933 con stateerde dat nucleïnezuren in alle levende cellen aan wezig zijn en dat het deze zuren zijn die alle erfelijke eigenschappen overbrengen. Reeds in de tweede wereld oorlog deed Brachet proeven, die op dit gebied een basis legden. Hij werkte toen in een paar vervallen huizen bij de Brusselse universiteit met een uiterst pri mitieve uitrusting. Hoewel wetenschappelijke uitmuntendheid het belang rijkste criterium is voor het toekennen van de prijs, heeft ook bij de overwegingen een rol gespeeld dat Brachet de wetenschap als een kunst beoefent en niet als een vak. Hij is een man die sterker naar zijn eigen geweten luistert dan naar de onmiddellijke eisen van de gemeenschap. In plaats van al zijn krachten in een eng specialistisch streven te verenigen, tracht hij steeds met liefde voor de natuur en met veel gevoel voor verhou dingen zo volledig mogelijk mens te zijn. Hiervan ge tuigen zijn vele en veelzijdige activiteiten en het grote aantal wetenschappelijke en universitaire titels en prij zen, dat hij ontving. 4 Het kristalsymbool van de Dr. H. P. Heineken-prijs. 1

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 3