MARY QUANT: DE HIPPE MOEDER VAN DE MINIROK Tijdens de beide wereldoorlogen heeft baron Van den Bo- gaerde aan de zijde van zijn vaderland, België, gestreden. Hij was officier in het Belgische leger, en voor zijn held haftigheid werd hij gedecoreerd. Gedurende de laatste wereldoorlog was hij geruime tijd in Duitse krijgsgevangen schap. Het slot bestaat uit een hoofdburcht, een voorburcht en de bijgebouwen. In het begin van de geschiedenis van het kasteel werd het ,,De Heerlijkheid" genoemd. Het kan nog steeds zo genoemd worden, ook al zijn de rechten van de huidige eigenaars zeer sterk beknot. Het Halsrecht genieten ze bijvoorbeeld niet meer, het Jacht- en Visrecht nog wel. Er is in het bijbehorende bos nog een plek die „Galgenberg" wordt genoemd. Maar de tijd dat de gestraften daar gehangen werden, is al heel lang voorbij. Het bos, de landerijen en de hoeve hebben samen een op pervlakte van 500 ha en zijn eigendom van baron Van den Bogaerde. Rondom het kasteel ligt nog 53 ha grond die aan zijn nichten toebehoort. Het kasteel bevat een weelde van tafelzilver en porselein. Ook kan men er het 14e-eeuwse meu bilair, de enorme collectie jachttrofeeën en van lange reizen meegebrachte snuisterijen bewonderen. Zeer mooi zijn twee panelen van een drieluik uit de 15e eeuw van een Vlaamse meester. Het drieluik stelt de verschijning van Christus aan Maria Magdalena voor. Verder zijn in het kasteel 32 ikonen, tientallen Oosterse religieuze voorstellingen en oude munten te zien. Het kasteel is in 1962 helemaal gerestaureerd. De noordelijke helft is met steun van Monumentenzorg hersteld en de restau ratie van de andere helft werd door baron Van den Bogaerde zelf bekostigd. Hieruit blijkt dat hij echt wel gesteld is op het kasteel, al vertoeft hij de laatste tijd niet meer op het slot. Het kasteel kan bezichtigd worden. De rondleidingen zijn op woensdag, donderdag en vrijdag om 2 uur. Entree f 1 Maar voor je op bezoek wiit gaan op dit kasteel moet je dit SCHRIFTELIJK aanvragen bij: Rentmees'.erbureau Van Schaik, t.a.v. ir. Gerbranda, Koningslaan 43, Utrecht. Personen beneden 15 jaar hebben geen toegang. Nadat je schriftelijk een bezoek hebt aangevraagd, krijg je de bevestiging thuisgestuurd. Denk er echter wel aan, dat er van het interieur geen foto's gemaakt mogen worden. PETER Enige jaren geleden richtten de ogen van de wereld zich op „Swinging London" met zijn Beatles, discothèques en de al daar heersende mode. De jonge mensen in Londen zagen er anders uit en zij zaten allemaal in dezelfde boot die Mary Quant, de bekende Britse mode-ontwerp ster, van stapel had laten lopen. Mary Quant begon twaalf jaar geleden in haar zitslaapkamer kleren te ontwerpen. Ver leden jaar bracht de verkoop van haar produkten in de westerse wereld meer dan veertig miljoen gulden op en werd zij door koningin Elizabeth II onderschei den voor haar verdiensten voor de Britse export. Het vele geld en het enorme succes zijn uit een simpel idee voortgekomen. Toen Mary Quant dertien jaar oud was, be kroop haar de angst om volwassen te worden. Voornamelijk omdat zij van oor deel was dat die „ouderen" er zo ver schrikkelijk saai uitzagen. Dit leidde tot haar mening dat jonge mensen er jong moesten uitzien en dat ouderen, als zij dat wilden, er jong konden uitzien. In geen geval dienden de jongeren er als oude mensen bij te lopen. Zij begon, aldus Het Beste van juli, in Chelsea met een winkel die bazaar heet te. De bedoeling was dat zij kleren en grappige accessoires zou inkopen om die weer aan de zogenaamde „Chelsea- cet" te verkopen. Deze zaak werd een geweldig succes. Toen de voorraad ge heel was uitverkocht, besloot Mary haar eigen modellen te gaan ontwerpen. Zij kocht dus wat knippatronen en veran derde deze door hier wat af te knippen en daar iets bij te plakken. Zij schafte zich vervolgens een naai machine aan, nam naaisters in dienst en installeerde het hele gezelschap in haar zitslaapkamer. Als de jurken klaar waren, droeg zij deze over haar arm naar de winkel. Vaak gebeurde het dat zij er onderweg al een paar verkocht. Dat Mary Quant volkomen in de roos heeft geschoten met haar door angst geboren idee, bewijst het feit, dat zij thans beschikt over een hoofdkantoor en een showatelier met zestig man per soneel. GEK Uiteraard noemde men haar eerste ont werpen volkomen gek. In de loop van de jaren echter zijn de hoge laarzen, gekleurde kousen, shiftjurken, heel korte rokken, kakelbont flanel en crêpe en glimmende, plastic regenjassen als ty pische Quant-vondsten genoemd. Mary Quant Ltd. is nog steeds in handen van Mary Quant zelf, haar man en een van hun goede vrienden. De snelheid waarmede de zaak zich heeft uitgebreid slaat alle records. De omzet steeg van 3'/2 miljoen gulden in 1961 tot 40 mil joen gulden in 1966. Vanwege Mory Quant's ongeëvenaarde intuïtie bleef het drietal in contact met de generatie, waar aan zij hun produkten moeten slijten. De werklust van deze thans drieëndertig jaar jonge vrouw is niet te temmen en haar ideeën zijn onuitputtelijk. Elk jaar komt zij met tweeëntwintig collecties. De onderneming geeft fabrikanten in Enge land, Nederland, Duitsland, Zuid-Afrika, Australië en de Verenigde Staten licen ties tot het maken van jurken, sportkle- ding, mantels, regenjassen, foundations, lingerie, kousen, schoenen, cosmetica, parfum en pelterijen, alles door Mary Quant zelf ontworpen. Zij gelooft, aldus Het Beste, dat sociale veranderingen het eerst in de mode zichtbaar worden, eerder dan in meubels of de architectuur. De mode weerspiegelt het denken van de mensen. Mensen zijn geen opgevulde karikaturen van zichzelf meer, zegt zij. „Vroeger zagen gewone mensen in Engeland er gewoon uit. Nu zien zij er mooi uit." Het gaat vooral om originaliteit en vinding rijkheid en Mary Quant heeft met haar ideeën en speciaal met de uitwerking ervan bewezen, tenminste over die twee kwaliteiten in meer dan ruime mate te beschikken. 29

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 31