't Koelschip te Amsterdam kreeg nieuwe ingang tevens ontvangsthal Zaterdag 27 mei jl. is te Amsterdam de nieuwe ingang, tevens ontvangst hal, van 't Koelschip gereedgekomen. Dit feit vormde de afsluiting van de in fasen uitgevoerde bouw van de ontvangstruimte, die, bekend als 't Koelschip, reeds geruime tijd in gebruik is. Nadat een aantal jaren geleden (in 1960) de kantine gereedgekomen was, deed zich de behoefte gevoelen aan een passende ruimte, waar de grote stroom veelal buitenlandse bezoekers die dagelijks het be drijf komen bezichtigen, naar beho ren ontvangen konden worden. Voor dit doel was de raadskelder al lang te klein gebleken. Men heeft toen in een niet meer gebruikte bedrijfsruimte (waar vroeger de wort in grote bak ken gekoeld werd) een fraaie ont vangstzaal gecreëerd ('t Koelschip) met daarachter als tweede fase een keuken, garderobe, toiletten en een gang. De nieuwe toegang tot 't Koelschip is als laatste fase van het gehele project uitgevoerd. Dat men eigenlijk in omgekeerde volgorde werkte (eerst de ontvangstruimte en later pas de toegang) vond zijn oor zaak in de herindeling van enkele bedrijfsafdelingen als de bottelarij en de legkelders, welk project uiteraard voorrang had. De nieuwe toegang tot 't Koelschip bestaat uit een ingang aan de Stad houderskade met aansluitend een hal, waar de bezoekers ontvangen wor den. De inrichting van deze hal is bijzonder stijlvol. In een van de wan den bevindt zich een vitrine waarin de meer dan vierduizend jaar oude Egyptische steen, die sinds enkele jaren in ons bezit is, staat opgesteld. Een andere wand wordt ingenomen door een serie op lichtbakken gemon teerde foto's van de geassocieerde brouwerijen in het buitenland. Er is bovendien een vitrine, waarin een selectie flessen van de buitenlandse brouwerijen geëtaleerd wordt. Verder is er een aantal zitplaatsen in de vorm van fraaie fauteuils, die tot drie „blokken" zijn samengevoegd. Een kijkje in het achterste gedeelte van de nieuwe entreehal. In de wand, geheel links, is nog juist een gedeelte van de vitrine, waarin de Egyptische steen is opgesteld, te zien. Rechts daarvan hangt een portret van H.M. de Koningin. In het midden van de foto ziet u de glazen deur, die toegang geeft tot de instructieruimte en de lift. Op de wand rechts zijn de foto's van de buitenlandse brouwerijen gemonteerd. Vanuit de hal voert een korte gang naar een kleine instructieruimte, waar een schema van het brouw- proces tegen de wand zal worden ge monteerd. Aan de hand hiervan krij gen de bezoekers een explicatie van de gang van zaken in het bedrijf, voordat zij de brouwerij ingaan. Een snellift vormt de directe verbin ding tussen de entreehal en 't Koel schip. De nieuwe ingang/ontvangsthal is ont worpen door ons bouwbureau te Rot terdam. Het toezicht bij de uitvoe ring berustte bij de heer H. R. Brou wer, chef bouwkundig onderhoud te Amsterdam. Vorig boekjaar 48.563 bezoekers, waarvan 34.114 buitenlanders. De ingang van de ontvangsthal bevindt zich aan de Stadhouderskade. Vanuit een soort voor portaal komt men, via glazen deuren, in de eigenlijke ontvangsthal, waarin zich een aantal fraaie en comfortabele fauteuils bevindt. Rechts van de pilaar de vitrine met de flessen van de buitenlandse brouwerijen. 1

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 3