é-en 7>zoom in een Ïzóóm jeugdrubriek onder redactie van: jan van dungen, rudie van eekert, hans jonkers, marie-anne slinger, peter steenbekkers, greet de klerk, ad sinkeldam, els küper, dick van yperen, jos berlo, aart koopmans, Nog even kon ik rusten: de divan werd steeds harder, m'n keel droger en de boord van het verplichte overhemd knelde ontegenzeggelijk meer en meer. Straks zou ik zelfs een halfzijden vest aan moeten trekken en dat onder zoveel hete lampen. Eigenlijk was je gek, dat je jezelf zo tentoonstelde aan zoveel ang stig hun adem inhoudende mensen. Het is toch waanzin om drie ballen telkens weer met elkaar in aanraking te laten komen en te proberen, dat zo vaak mo gelijk achter elkaar te doen, zelfs tot vijfhonderd maal toe. Maar het was een kunst die je telkens weer boeide en door je eerzucht kon het je niet schelen of dit soort wedstrijden een routinezaak aan het worden was. Je voelde je telkens weer als een mathematicus, die vol be wondering naar stellingen keek, die af te leiden waren uit een driehoek of een trapezium. Je voelde je groeien, als het weer lukte een moeilijke stoot in een carambole om te zetten. Ik telde het tikken van mijn horloge en gleed weg in een krater van loomheid. Een loomheid, die ik niet verwacht had nu mijn zenuwen op springen stonden en mijn handen geluidloos trilden. Ik sloot mijn ogen De aarde was opgehouden te draaien en een laken, immens groot en fel groen, bedekte haar zoals het gras eerst de modder dekte en een vlag zich rond een doodkist trok, of zo als de lucht zich rondom een li chaam sluit. De mensen liepen rond met gouden keuen, die robijnen toppen hadden, en probeerden ballen met een doorsnede van vier meter van hun plaats te stoten. Tienduizenden waren gezamen lijk onder commando van een opper- biljartmeester bezig de aarde in haar oorspronkelijke stand terug te brengen, zodat zij weer uit zichzelf zou draaien. Nergens een andere kleur dan verblin dend groen, uitgezonderd die plaatsen waar mensen door het laken hadden ge stoken bij een moeilijke trekstoot. Deze mensen werden onmiddellijk gedegra deerd en moesten op hun rug een tekst van zilveren letters aanbrengen, waarop dit feit vermeld werd. Plotseling her kende ik in een van de biljartballen me zelf. Vier mensen waren bezig mij van een bergtop af te stoten. Ik voelde me zelf bewegen onder hun uiterste kracht inspanningen. Langzaam kwam ik in be weging en rolde, rolde steeds sneller sneller Weer hoorde ik mijn horloge tikken, het hart van de tijd. Ik telde nu niet meer, maar liet me traag van de divan glijden. Ik had het gevoel dat ik van de onder- zoektafel bij de dokter kwam. Ik had mijn onderbewustzijn onderzocht. Ik was mijn eigen dokter. Ik trok mijn vest aan, pakte mijn foudraal met materiaal en liep voorzichtig naar de deur, die me scheid de van de angst. Angst had ik altijd. Zij bezorgde me klamme handen en deed me nerveus sigaret na sigaret opsteken. Ik wilde vluchten, vluchten uit mijn droom in de droom, vluchten uit onwerkelijk heid in onwerkelijkheid, vluchten uit een toekomstbeeld zonder toekomst. Zelfs als ik droom, droom ik nog en weet niet meer waar fantasie toe leidt: Ik ben een grote biljartbal en zoek naar een laken zo groot als de lucht waarin ik vreedzaam kan leven en gezapig rollen zonder geraakt te worden door mijn me- deballen. Dick 22

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 24