VE ONTWIKKELING Reeds enkele jaren geleden werden de eerste stappen gezet op de weg naar verbetering van de bestaande situatie. Gezocht werd naar de mogelijkheid het zware werk te doen verrichten door machines, waardoor tevens een snellere „handling" van de vaten kon worden bereikt en naar een methode om de opslagruimte beter te kunnen benutten. Het antwoord was: een speciale pallet, geschikt voor het ver voer en de opslag van vaten. In september 1964 werden in Rotter dam de eerste proeven genomen. Men De vatenpallet, die van het zogehe ten zadeltype is, moest aan verschil lende eisen voldoen. Hij diende sterk en (toch) licht te zijn en leeg gemakkelijk stapelbaar. De pallet moest verder geschikt zijn niet alleen voor intern, maar ook voor extern transport. Bij het ontwerp is boven dien rekening gehouden met het feit, dat bij Heineken binnenkort machi nes in gebruik zullen komen waar mee aan het begin- en eindpunt van de vatentapinstallatie de pallets auto matisch ontstapeld, respectievelijk ge stapeld zullen worden. De nieuwe pallets zijn uitgevoerd als zogenoemde vierwegpallets. Dit wil zeggen, dat zij aan alle vier de zijden voor de lepels van de vorkheftruck insteekbaar zijn, waardoor bij het interne transport per vorkheftruck een grote mate van flexibiliteit ont was ervan uitgegaan, dat de vaten horizontaal op de pallet moesten lig gen, hetgeen noodzakelijk bleek om de vereiste stabiliteit bij het stapelen te verkrijgen. In het najaar van 1965 volgde een tweede proef, waaruit via verschillende tussenfasen de nieuwe pallet in zijn uiteindelijke vorm is ontstaan (zie de foto's). De proeven hebben geleerd dat de vaten op zadelvormige dwarsliggers van de pallet moeten liggen. Hier door wordt bereikt dat de vaten (vier per pallet) stevig „vergrendeld" zijn, terwijl tevens een zodanige stabiliteit bij het stapelen wordt verkregen dat men de pallets zonder bezwaar negen of zelfs twaalf hoog kan neerzetten. Foto geheel boven: Ook in het gebouw staan de vaten hoog opgetast. Foto hierboven: Oud en nieuw Foto links: Den Bosch. Grote stapels gepalletiseerd fust markeren een van de toegangen tot het nieuwe bottelarij gebouw. 7

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 9