PALLETISEREN VAN VATEN: EEN NIEUW vj De pallet, eenvoudig samenstel van planken en balken, is reeds sinds vele jaren niet meer weg te denken uit de keten van opslag en transport van ons bier in kisten en dozen, van en naar de brou werijen. Transport, waarbij de pallet in vele ge vallen zelfs de reis overzee meemaakt. Minder ingeburgerd is het Nederlandse woord laadbord, dat niettemin een goede vertaling is van het Engelse woord pallet. Dat ook een juiste om schrijving geeft van het begrip pallet: een (dubbel) laadbord, waarop de kisten en dozen tot een groot pakket worden samengebouwd, een compacte lading, die door de vorkheftruck met een simpele beweging „opgelepeld" en vervolgens vervoerd De bij Heineken ontwikkelde vierwegpallet (zadeltype), waarop vier vaten een stevige ligplaats vinden. wordt. Het op pallets stapelen van kisten en dozen gebeurt reeds jaren machinaal. Men noemt het palletiseren. De vaten, met name de gevulde vijfendertigers en vijftigers (de gangbare term voor fusten met een inhoud van 35, respectievelijk 50 liter) moesten tot nu toe in een belangrijk deel van de transport keten met handkracht verzet worden. Een zwaar karwei als men weet dat een vijfendertiger leeg 12 kg en vol 47 kg weegt. Voor een vijftiger is dat respectievelijk 17 en 67 kg. In de toekomst zal ook deze zware menselijke arbeid worden overgenomen door machines. Een eenvoudig, maar machtig mooi hulpmiddel daarbij is de vatenpallet, die in de afgelopen jaren bij Heineken ontwikkeld is. In nevenstaand arti kel kunt u er meer over lezen. Rotterdam, april '67. In de afgelopen weken heeft in alle stilte een revolutionaire omwenteling plaatsgevon den op het gebied van het vervoer en de opslag van een belangrijk deel van de bij Heineken in gebruik zijnde vaten. In tegenstelling tot het fles- en blikbier dat, verpakt in kisten of dozen, reeds jaren gepalletiseerd wordt ver voerd en opgeslagen, was de behandeling van de fusten tot voor kort grotendeels een karwei, waaraan letterlijk zwaar getild moest worden. Over die behandeling, dui delijkheids- en gemakshalve „handling" genoemd, moet u niet te „licht" denken. De 35- en 50-liter vaten, waar van wij bij Heineken er zo'n kleine honderdduizend in gebruik, zo u wilt in omloop hebben, vergen per jaar intern een gewichtsverplaatsing van ongeveer 220 mil joen kg! Wat de opslag aangaat zal het, vooral wat de gevulde vaten betreft, duidelijk zijn dat deze slechts tot een beperkte hoogte gestapeld kunnen worden. Ten behoeve van de aan- en afvoer van de vaten moes ten bovendien, zowel op de brouwerij als bij onze grote afnemers, speciale vatenperrons aanwezig zijn. Links: Ook met de eerste typen kon men de vaten negen hoog stapelen, zoals heftruckchauffeur J. C. Zuydendorp hier voor ons demonstreert. Links de pallets van de eerste proef, rechts die uit een later stadium van ontwikkeling. Onder: Twee voorlopers van de nieuwe vatenpallet. Links het type, dat bij de eerste proeven werd gebruikt, rechts de pallet, die in een later stadium is ontwikkeld.

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 8