verricht volgens een vastgestelde dienstregeling voor de regelmatig voorkomende werkzaamheden en op grond van speciale opdrachten voor bijzondere taken. Alle door de operators uit te voeren werkzaamheden zijn eveneens bekend aan de afdeling werkvoorbereiding en de afdeling controle. De afdeling werkvoorbereiding draagt er zorg voor dat alle materialen voor het uitvoeren van een bepaalde opdracht op de daarvoor vastgestelde tijden in de com puterzaal aanwezig zijn. Dit betreft niet alleen de nodige formulieren, maar eveneens het uit de brandvrije kluis ophalen van de externe geheugens, die daar geconditio neerd liggen opgeslagen. Alle door de operators afgeleverde produkten van de computer passeren de afdeling controle, voordat ze aan de desbetreffende afdelingen worden toegezonden. Onze operators werken meestal niet op de normale kan toortijden; in dit „produktiebedrijf" wordt meestal in ploegendienst gewerkt. Deze afwijkende dagindelingen zijn echter niet ingevoerd met de komst van de computer. Reeds jarenlang werd op de mechanische administratie gedurende de eerste tien werkdagen van iedere maand in ploegen gewerkt. In de computerwereld is het in ver band met de vrij hoge kosten een normale zaak gewor den deze apparatuur in meerdere „shifts" te laten werken. De ontwerpers van de computer hebben bij het con strueren met deze mogelijkheden terdege rekening ge houden, zodat technisch geen problemen behoeven te ontstaan. Ook onze computer heeft het reeds gepresteerd 48 uur aan een stuk door in bedrijf te zijn. De bezetting van een ploeg bestaat, afhankelijk van de uit te voeren werkzaamheden, uit twee of drie operators. Het eerste werk van de operators is het controleren van de air-conditioningapparatuur. Zijn de condities ten aanzien van de vochtigheid van de lucht en de tempera tuur op de vereiste niveaus, dan wordt de stroomvoor ziening ingeschakeld en de computer in werking gesteld. Indien bepaalde onderdelen van de computer niet juist zouden functioneren, dan zal de computer dit via de „console" in schrijfmachineschrift onmiddellijk aan de operator melden. In deze zeer zelden voorkomende gevallen kan de operator via de console, die is voorzien Geheel links nog eens de console, rechts van de pilaar de externe geheugens in slagorde: de eenheid voor de magnetische tape en de magnetische-schijvenapparatuur. HIP IR mBMÊSÊÊÊÊÊ van een normale elektrische schrijfmachine, bepaalde functies uitschakelen. Is er niets bijzonders aan de hand, dan geeft de computer na deze zelfcontrole aan dat ze gereed is om aan het werk te gaan. De operator gaat thans over tot het laden van het programma in het werk geheugen van de computer. Aan de hand van de console kan de operator desgewenst stap voor stap volgen of deze opdracht goed wordt uitgevoerd. Indien de programmeurs bij het opzetten van de pro gramma's bepaalde beveiligingen hebben aangebracht, bijvoorbeeld om het onmogelijk te maken dat onbevoeg den een speciaal programma zouden kunnen raadplegen, vraagt de computer vóór de start aan de bedienende operator om het desbetreffende sleutelwoord. Deze sleutelwoorden kunnen zo nodig op zeer eenvoudige wijze worden veranderd, zodat inzage van programma's indien dit niet gewenst is, praktisch onmogelijk is. Nadat het programma is geladen, kunnen de aangesloten externe geheugens worden geraadpleegd. Alle magneti sche banden en schijvenpakketten zijn van labels voor zien waarop in computertaal staat aangegeven wanneer ze mogen worden gebruikt. Op het logboek van de console geeft de computer keurig netjes de begin- en de eindtijd van de programma's aan, alsmede of het toegestaan is bepaalde externe geheugens te gebruiken. Daarna gaat de operator de mutaties in brengen, waarvoor hem, afhankelijk van de manier waarop deze mutaties zijn vastgelegd, de volgende invoermogelijkheden ter beschikking staan. 1invoer via data transmissie-apparatuur, dat wil zeggen, invoer van de mutatie via op afstand geplaatste schrijfmachines die via telefoonlijnen met de com puter verbonden zijn; 2. invoer van gegevens, vastgelegd in papieren pons banden, via de ponsbandlezer; 3. invoer van gegevens, vastgelegd in ponskaarten, via de ponskaartlezer. Na controle van deze gegevens door de computer worden de vereiste bewerkingen uitgevoerd. De resultaten laat de operator vastleggen op de snelprinter, die 1100 regels per minuut over een breedte van maximaal 132 tekens per regel kan afdrukken. Zolang de computer één programma behandelt, is de situatie voor de operator zeker niet eenvoudig, maar kan zij door hem wel worden overzien. Ingewikkelder gaat het worden en dit is de huidige werksituatie als er meer programma's tegelijkertijd door de computer wor den behandeld. De operator moet dan met bepaalde prioriteiten rekening gaan houden en geregeld beslis singen nemen. Van achter de console kan hij de schrijf machines, verbonden met de telefoonlijnen, besturen en eventueel ter plaatse ontstane problemen oplossen. Dat voor deze functie een speciale opleiding moet worden gevolgd spreekt vanzelf. Behalve deze opleiding is echter ook een dosis ervaring nodig om deze apparatuur onge stoord te laten draaien. Onze operators hebben hun praktische scholing in de eerste plaats gekregen op de oude ponskaarteninstallatie, waar ze in de loop der jaren vertrouwd zijn geraakt met het werken met deze hulpmiddelen. De taak van de operators is op het ogenblik bijzonder zwaar, daar zij in de overgangsfase van ponskaarteninstallatie naar computer meermalen nog beide systemen moeten be dienen. Binnenkort hopen we echter, nadat alles is overgezet, in een wat rustiger vaarwater te belanden, ook al zal het logboek in deze overgangstijd nog wel eens „klippen" signaleren. P. Bol

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 5