DE KOMST VAN DE COMPUTER BIJ HEINEKENiv, Operators De heer G. P. de Waal, chef operator, achter de schrijfmachine van de console. Op de achter grond de snelprinter (links) en de papieren-ponsbandlezer. Als er gesproken wordt over mensen rond de computer, dan kunnen we hen verdelen in drie groepen: 1. systeemanalisten: 2. programmeurs: 3. operators. De werkzaamheden van de eerste twee groepen hebben we al de revue laten passeren in voorgaande artikelen. Systeemanalisten, die een bepaald probleem onderdeel voor onderdeel ontrafelen, om het daarna volgens be paalde methodieken vast te leggen in een blokschema. Programmeurs, die het door de systeemanalisten ontwor pen blokschema omzetten in een voor de computer begrijpelijke taal en dit programma na het testen door geven aan de operators ter uitvoering in de computer. In de praktijk komt het er dus op neer. dat al het voor bereidende werk uitgevoerd wordt door de systeem analisten en de programmeurs, maar dat de apparatuur bij het normale dagelijkse werk wordt behandeld door de operators. Hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat als het pro gramma eenmaal gereed gekomen is, het werk van de systeemanalisten en programmeurs afgelopen is. Deze conclusie is echter volkomen onjuist: regelmatig zal er aan programma's onderhoud" gepleegd dienen te wor den. Dit klinkt wat vreemd, want als we de term onder houd gebruiken denken we meestal aan het onderhoud van machines, huizen, enzovoort, maar beslist niet aan het onderhouden van op papier geplaatste „gedachten- sprongen en -kronkels" van onze programmeurs, die uiteindelijk tot een programma voor onze computer hebben geleid. Dit regelmatige onderhoud van de programma's vindt zijn oorzaak in een aantal factoren, waarvan we er enige zullen noemen. De laatste telg van de „I.B.M. derde generatie-computerfamilie" is nog zo jong, dat er regelmatig vormveranderingen plaatsvinden. Verbete ringen die in de laboratoria tot stand komen en dit proces zal nog wel enige jaren doorgaan worden geregeld op van te voren vastgestelde tijden in de daarvoor in aanmerking komende computer aangebracht. Nu klinkt dit allemaal verschrikkelijk eenvoudig, maar wist u dat alleen voor het aanpassen aan de voort schrijdende ontwikkeling van deze nieuwe wetenschap er twee computercentra zijn, een in New York en een in Parijs, uitsluitend belast met het bijhouden van al deze veranderingen. Ook onze computer staat onderdeel 2 voor onderdeel (en dat zijn er vele duizenden) geregis treerd in het geheugen van de Parijse computer. Indien in een van de vele laboratoria van de I.B.M., verspreid over de gehele wereld, ieder met een specifieke taak, een bepaalde uitvinding of verbetering betreffende een of ander onderdeel wordt gedaan, ontstaat er een keten van reacties. Het beginpunt is het desbetreffende iaboratorium. Dan volgt de fabriek, die is belast met de produktie. waarna er een opdracht uitgaat naar de onderhoudscomputer om uit te zoeken, waar de appara tuur met het te vervangen onderdeel staat. Vervolgens vindt de verzending plaats van het desbetreffende onder deel naar het onderhoudskantoor van de I.B.M. met vermelding van de computer waar de verbetering moet worden aangebracht. De keten is pas gesloten als de I.B.M.-technicus de verbetering heeft aangebracht en hiervoor od een speciale ponskaart bericht heeft gestuurd voor de onderhoudscomputer in Parijs of in New York. Deze technische verbeteringen kunnen eveneens ver anderingen of aanpassingen in de bestaande programma's met zich mee brengen. Dat ons bedrijf een levendig geheel vormt, is u allen bekend. Voor onze computer houdt dit in dat de pro gramma's geregeld moeten worden bijgestuurd. Ook de wetgever dwingt ons meerdere malen tot het aanbrengen van wijzigingen. Denkt u maar eens aan de sociale wet geving en de te verwachten verlaging van de loonbelas ting. Van al deze veranderingen houdt de programmeur nauwkeurig aantekening, zodat een inzicht in de opbouw van een programma volledig gewaarborgd blijft. Dat over deze punten een regelmatig uitwisselen van gedachten tussen de nrogrammeurs en de operators nodig is spreekt voor zichzelf. Vindt een groot gedeelte van de werkzaamheden van de svsteemanalisten en programmeurs achter hun bureau plaats, met de operators is dit beshst niet het geval. Zij hebben hun werkterrein uitsluitend in de computerzaal waar de apparatuur staat opgesteld. Zij dragen de ver antwoordelijkheid voor de kostbare apparatuur en de conditionering daarvan. Dit laatste betekent dat zij regel matig met behulp van de daarvoor aangebrachte regel en meetapparatuur moeten controleren of de lucht vochtigheid en temperatuur zodanig is, dat de computer ongestoord kan werken. Zijn er bepaalde problemen, dan worden deze gemeld aan onze technische dienst, die zeer snel voor het opheffen van een eventuele storing zorgdraagt. De uit te voeren handelingen worden door de operators

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 4