GEBRUIKSAANWIJZING schillende uitvoeringen, vuurzeeën, waar in mensen verbranden, gillend van pijn. Homoseksuelen, waar bloemen uit groei en, onschuldige vrouwen, belaagd door machine-achtige grijparmen. Tenslotte reuzevlinders, die mensen verslinden, etcetera. Alles is even wreed en mee dogenloos en zondig. Er is dan ook geen schilder geweest die dit alles zo tast baar heeft kunnen maken als Jeroen Bosch. Veel van de juiste symboliek van deze schilderingen is niet meer te ach terhalen. Wetenschapsmensen en kunst critici blijven hem een lastige jongen vinden. Er zijn nog enkele werken in Nederland te zien, namelijk ,,De landloper" (de verloren zoon) en ,,St. Christophorus" in museum Boymans van Beuningen te Rotterdam. Van 16 september tot en met 14 november dit jaar wordt er een grote overzichtstentoonstelling van zijn werk gehouden in zijn geboortestad Den Bosch, en wel in het Provinciaal Noord brabants Museum in de Bethaniestraat. Voor dit unieke gebeuren wordt het mu seum verbouwd. Men wil er alles aan doen om Jheronimus Bosch, de middel eeuwse schilder en mens, goed te doen uitkomen. Vele werken zullen ervoor uit het buitenland komen en wetenschaps mensen zullen zich opnieuw verdiepen in zijn persoon en werken. Hopelijk komt men daarbij tot wat meer zeker heden dan tot nog toe. De datums en gegevens in dit verhaal genoemd, kan en mag men dan ook niet als absolute waarheid aannemen. Misschien is deze bijdrage een aanspo ring om de grote Jeroen Bosch-tentoon stelling te bezoeken of de plaat van Boudewijn de Groot te kopen, of alle bei. Ad. Studies van monsters. Rechtervleugel van De tuin der aardse lusten, De linkervleugel van De tuin der aardse lusten, voorstellende de hel. Zo zag Jeroen Bosch het paradijs. (Foto's uitgeverij Bruna) Wie doet er mee aan de Jeroen Bosch-Kick? (zonder gebruik te maken van LSD of marihuana) 1. Stuur pa en moe de kamer uit en verduister alles op een schemerlamp na. 2. Ga ontspannen in een grote stoel zitten en iaat de schemerlamp op een grote kleur-reproduktie van Jeroen Bosch schijnen, bijvoorbeeld ,,De tuin der aardse lusten". 3. Blijf 62 seconden geconcentreerd kijken en neem de prent goed in je op. Doe 71/2 seconden het licht uit en herhaal dit drie keer. 4. Als de schemerlamp voor de derde keer uit is, zet dan in het donker de plaat van Boudewijn, „Land van Maas en Waal", op. 5. Keer terug in je grote stoel en neurie de plaat zachtjes mee, maar vooral ontspannen blijven met de armen slap langs het lichaam. 6. Na afloop van de plaat is een minuut ontspannen stil zitten in het donker voldoende om je een Jeroen Bosch-Kick te bezorgen. Nu beste mensen, allemaal proberen thuis en natuurlijk ieder netjes op zijn beurt wachten. Waar die gekke kabouter van een Jeroen Bosch al niet voor zorgen kan. Als de kick bij je gelukt is, stuur je dan even een briefje naar de jeugd- redactie? Gegroet en tot schrijfs in het volgende nummer. Ad. 31

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 33