NATIONALE CANADESE SPORT Els Küper, Den Bosch, 23 jaar. Zij is werkzaam op de afdeling loonad ministratie. Haar lief hebberijen zijn sport, in het bijzonder hockey, muziek, lezen, handen arbeid, toneel en films, autorijden, buitenlandse contacten onderhouden en koffiedrinken. Er wordt verhaald van wedstrijden, waar in vol ornaat, compleet met veren en oorlogskleuren, hele stammen over enor me afstanden dit spel speelden. De doelpalen zijn ongeveer zes meter hoog en staan 200 tot 250 meter van elkaar. Daar men, als bij ijshockey, ach ter de goals mag doorspelen, en er geen zij- of achterlijnen zijn, kon het speel terrein zich over kilometers uitstrekken. De speler gebruikt een stick, soms twee met de bal ertussen, een stick met aan de bovenkant een ring waarlangs repen leer gespannen zijn zodat men een net krijgt waar de gummi bal in kan liggen. Een wedstrijd toen moet op een kleu rige veldslag geleken hebben. Eens heeft men zelfs een baggataway spel als krijgslist gebruikt. Terwijl het spel bui ten het fort Michillimacknic werd ge speeld en de inwoners geboeid toe keken werd de bal over de muren van het fort gegooid. Om het spel niet te onderbreken opende men de poorten. De „dappere krijgers" echter, eenmaal binnen, verwisselden de sticks voor tomahawks en er volgde een enorm bloedbad. De naam Lacrosse werd aan het spel gegeven door de historicus Pierre Fran- gois de Charlevoix. Hij zag namelijk de Alqonquin Indianen in Canada baggata way spelen. De vorm van de stick deed hem denken aan een bisschopsstaf (cro- Lacrosse wordt met 2 teams, beide bestaande uit 12 spelers (zes aanvallers en zes verdedi gers), gespeeld. De bal wordt door de lucht overgespeeld en opgevangen in de crosse (het bovenste gedeelte van de stick). Het met de bal in de crosse lopen en het vangen en gooien van de bal zijn de voornaamste technieken. Op bovenstaande foto staat Els met de bal in de crosse. EDEREEN WEET dat er in Nederland aan verschillende soorten sport gedaan wordt. Ondanks de verscheidenheid zijn er toch nog sporten die hier nagenoeg onbekend zijn. Honkbal en basketbal worden ook pas sinds de laatste jaren meer intensief beoefend. Dit dankzij de vele scholen waar het sportonderwijs over een wat breder terrein is uitge strekt dan voorheen. Lacrosse is een sport die in Engeland en Amerika zeer populair is. De historie van dit spel gaat terug tot in de negen de eeuw. In oude Noorse sagen wordt dit spel genoemd. Men neemt dan ook aan dat de Noormannen op een van hun verre reizen dit spel aan de Noord- amerikaanse Indianen geleerd hebben. Het spel, toen „baggataway" genoemd, werd een regelmatig verschijnsel in het Indiaanse leven en had een zekere reli gieuze betekenis. Tekening 1: Het lopen met de bal vereist een speciale techniek „cradling" (wiegen) geheten. Een beweging waarbij men de stick om zijn as laat draaien zonder dat men de handen verplaatst. Tekening 2: „The Draw" neemt men bij het begin van een wedstrijd en na ieder doelpunt. De bal bevindt zich tussen beide sticks en wordt door de spe(e)l(st)ers omhoog gegooid en door een van beide opgevangen. Dan begint het spel. Tekening 3: Het op pikken van een gevallen bal vraagt een behoorlijk voetwerk. De rechtervoet moet namelijk op gelijke hoogte met de bal zijn om oprapen mogelijk te maken. 22

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 24