De apDaratuur werd door de heer J. J. van Teeffelen (IBM) gecontro leerd computers werd dit plan niet verder uitgewerkt en deze fase overgeslagen. Op 20 januari jl. werden de eerste „terminals" bij het Heineken Reken Centrum te Rotterdam binnengebracht om te worden getest. Terminals zijn het beste te vergelij ken met elektrische schrijfmachines uitgerust met nor male toetsenborden en enige speciale signaal- en sein- toetsen. Het bijzondere van deze apparaten is, dat zij aangesloten worden op een normale P.T.T.-telefoonka- bel. die de verbinding met een computer tot stand kan brengen. De P.T.T.-verbindingen kunnen op twee ma nieren tot stand gebracht worden: 1. via een huurlijn tussen twee vaste punten; 2. via een gekozen lijn, waarbij gebruik gemaakt kan worden van het normale, landelijke net. Heineken heeft gekozen voor vaste huurlijnen en wel om zeer speciale redenen. Eén daarvan is, dat deze lijnen constant en ongestoord tot onze beschikking staan. Een andere is, dat een telefoonlijn de theoretische mogelijk heid bood meer terminals tegelijkertijd over één lijn naar de computer te laten zenden of omgekeerd. Deze theoretische mogelijkheid is nader onderzocht met ais resultaat, dat door tussenschakeling van een speciaal ontworpen apparaat de elektrische impulsen van drie terminals worden uitgezeefd en via één lijn tegelijkertijd naar de computer kunnen worden gezonden of anders om. Met behulp van deze apparatuur is het thans mogelijk via telefoonlijnen over grote afstanden gegevens naar de centraal opgestelde computer te sturen. Daarna kunnen zonodig de problemen onmiddellijk door de computer worden bewerkt, waarna de resultaten via de telefoon lijn naar het aanvraagstation of naar elders worden te ruggezonden. Dit alles gebeurt in normaal leesbaar ma- en vervolgens naar binnen gedragen chineschrift waarbij de antwoorden op de gestelde vragen praktisch onmiddellijk worden gegeven. De transporlsnelheid van de telefoonlijnen is tegenover de in nano-seconden* werkende computer zo traag, dat het voor de computer geen probleem behoeft te zijn een groot aantal terminals tegelijkertijd te verzorgen. Dit vraag en antwoordspel met behulp van deze gekoppelde schrijfmachines zal in de zeer nabije toekomst een groot aantal communicatieproblemen helpen oplossen. Onze programmeurs zijn op het ogenblik druk bezig de apparatuur te testen en de nodige programma's te ontwik kelen en daarna in voor de computer leesbare taal uit te schrijven. (Voor deze taal wordt uitsluitend Engels ge- bezigd.) Vanuit 's-Hertogenbosch is als proef enige keren via i jj internationale telefoonlijnen een verbinding tot stand gebracht met een computer, opgesteld in het laborato rium van IBM in Stuttgart. De enorm hoge werksnel- heid en de bereikte resultaten waren verbluffend. Over enige tijd zal de opleiding van het bedieningsper soneel van de terminals ter hand worden genomen, waar na met de definitieve invoer van gegevens via deze tele foonverbindingen zal kunnen worden begonnen. Heineken zal dan de eerste in Europa zijn die met een dergelijk ,,on-line"-systeem zijn administratieve en in de toekomst wetenschappelijke problemen te lijf gaat. P. Bol nano-seconde: één miljardste deel van een seconde. 5

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 7