DE KOMST VAN DE COMPUTER BIJ HEINEKEN Data-transmissie Data-transmission is de naam die in Amerika gegeven is aan een van de laatstgeboren telgen van de computer familie. Het is eigenlijk jammer maar toch wel begrij pelijk dat de rest van de wereld zonder meer maar deze en andere naamgevingen heeft overgenomen en meestal niet heeft getracht hiervoor roepnamen in de desbetreffende landstaal te bedenken. Het resultaat hier van is het ontstaan van een speciale computertaal, een soort vakjargon, dat alleen voor insiders verstaanbaar is. Een niet denkbeeldig gevaar, dat kan resulteren in een ..eenrichtingverkeer", omdat men niet spreekt op dezelfde „golflengte". Ook onze Nederlandse P.T.T. heeft zich kennelijk, door overmacht gedwongen, bij de situatie neergelegd en spreekt in al haar officiële stukken over data-transmissie. De P.T.T. heeft echter in zijn laatst uitgegeven brochure getracht een verklaring te geven voor de term „data transmissie", die als volgt luidt: „Bij de P.T.T. wordt onder data-transmissie verstaan: een vorm van telegrafie, waarbij aan tenminste cén zijde van de verbinding een informatieverwerkende machine is opgesteld. Het is daarbij niet noodzakelijk, dat deze machine direct aan de lijn verbonden is. De informatie kan ook eerst worden opgeslagen in bijvoorbeeld ponskaarten, ponsband of magnetische band". In deze tekst heeft men het woord computer vervangen door de term informatieverwerken de machine, een naam die de laatste tijd steeds meer opgang in ons land begint te maken. Helemaal wordt de lading door deze vlag echter niet gedekt. Bij het bestellen van de Heineken computer is met deze nieuwe gebruiksmogelijkheid al vanaf het begin rekening gehouden. De P.T.T. heeft ons alle hulp bij het ontwik kelen van dit project geboden en de nodige telefoon lijnen beschikbaar gesteld. De weg naar data-transmissie bij Heineken is gefundeerd op een jarenlang uitgezet en beproefd plan. In 1954 reeds werden de eerste schreden gezet op de weg naar de hedendaagse data-transmissiemethoden. Een centraal opgestelde ponskaarteninstallatie werd ingezet voor het maken van de bierfacturen voor geheel Neder land. Het jaar 1960 was een mijlpaal in de administra tieve geschiedenis van Heineken. Het tijdperk van de papieren ponsband werd ingeluid. Schrijfmachines met gekoppelde papieren bandponser werden op de verschil lende brouwerijen opgesteld om zo dicht mogelijk bij de bron de gegevens vast te leggen. Een grote stap vooruit, waarmee enorm veel ervaring werd opgedaan. Aanvankelijk was het plan de papieren ponsbanden over te gaan seinen met behulp van telex verbindingen. Door de snelle technische ontwikkelingen van de telefoonverbindingen met daaraan gekoppelde Op 20 januari jl. arriveerden de eerste vier, voor Rotterdam bestemde, terminals bij het Rekencentrum.

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 6