in uit vijf minuten 31-en kan een happening zijn i leiienPi-KAr? g beter dan de ander en de 'isten te vertellen dat het er /aren. De dikte van de naald de minuut en bij Dordrecht en halve centimeter dik. Ver werden bleek om de neus en ar buiten. p Zoom werden we in bussen 0 jaar. de me te leert op land Alleen luisteren ffin; Greet de Klerk. Rotter dam. 21 jaar. Greet is werkzaam op het secre tariaat van de bedrijfs leiding. Haar liefhebbe rijen zijn zwemmen, roeien en uitgaan. d en onder het zingen van k maar bij moeder thuis ge- eikten we onze bestemming, ats Ossendrecht (in dienst- 3t afknijpkamp"). De eerste /as begonnen 'den van hun krullen en bab- in en omdat volgens de Bra ce Amsterdammer een provo ook „gebloempot". lag, een dag die ik niet gauw il, de eerste dag die mij ook ipreuk bracht die ik mijn hele ij me zal dragen: „We shall come day." Aart ui. L „u Ik wil jullie iets gaan vertellen over een van de merkwaardigste wijzen waarop ik een van mijn avonden heb doorgebracht Als jeugdredactielid maakte ik met de Desperadoleider Ric Blok een afspraak in een café op het Rotterdamse Noorder- eiland, teneinde aan de weet te komen hoe de organisatie Desperado reilt en zeilt in onze tot nu toe vrij rustige Maas stad. Allereerst wil ik het cafeetje zelf be schrijven, omdat het een typische achter grond vormt voor degene die ik daar ge- interviewd heb. Het is een cafeetje waar provo's, desperado's etcetera stamklan- ten zijn. Doordat je eerst op de deur moet bonzen en men door een klein gaatje in die deur kijkt wie of wat je bent, kunnen mensen die niet welkom zijn worden geweerd, zoals onder andere vetkuiven. Toen ik daar kwam, bleek dat het interieur kort geleden veranderd was. De week ervoor moeten er leuzen op de muren gestaan hebben, zoals ,,make love, no war". Nu waren deze muren knalrood geverfd en hier en daar was er iets tegenaan geprikt, onder andere een trompet. De muziek in het café was zo luid, dat je moest schreeuwen om elkaar te kunnen verstaan Ric Blok bleek, zoals jullie op bijgaande foto kunt zien, een jongen te zijn zonder lang haar, waar ik nogal verbaasd over was. Toen ik hem naar het waarom vroeg, vertelde hij dat bij de Desperado's ieder zijn haar draagt op de manier die hij zelf het prettigst vindt Een half jaar geleden had hij wel lang haar. Ric vertelde mij het volgende over de Desperado's. Vorig jaar is de naam Desperado aan genomen door een aantal jongelui in Rotterdam, die zeer enthousiast waren over de ideeën en daden van hun provo broeders in Amsterdam Tussen twee haakjes: Desperado betekent wanhopige woesteling Zij zijn nu echter tot de over tuiging gekomen dat die geestverwant schap niet zo groot is Immers een echte provo is anarchist en keert zich dus ook tegen de politiek Amsterdam bemoeide zich wél met de politiek, vandaar dat er een scheiding kwam onder de Desperado's. De aanhangers van Provo-Amsterdam gingen zich ook Provo noemen De overtuigde Desperado's bleven over onder leiding van Ric Blok, die ook het blad Despe rado uitgeeft. Wat doen deze Desperado's nu eigenlijk. Ric vertelde dat men in februari een affiche- plaag wilde organiseren door 's nachts in heel de stad affi ches te plakken, als een soort reclame voor de Desperado's, om door middel hiervan hun aanhang te vergroten. Verder kennen zij ook de happening en daar heb ik mij het volgen de over laten vertellen. Een happening is een gebeuren. Er wordt een afspraak gemaakt om op een bepaalde plaats op een bepaalde tijd te zijn. Een van hen, een zogenaamde happener, begint spontaan bijvoorbeeld met zijn benen te zwaaien Hij moet dat wel goed en overtuigd doen, want het is de bedoeling, dat vijf minuten later de hele groep met de benen zwaait Een happening hoeft niet te ontstaan bij een hele groep Als je het ineens in je hoofd krijgt om op een avond met je vriend of vrien din naar het Kralingse Bos te gaan en daar vijf minuten te gaan 31-en, is dit ook een happening volgens de Despe rado's. Men is ook niet voor werken. Natuurlijk heb ik toen ge vraagd hoe ze dat deden, want als dat mogelijk is, zou ik ook wel Desperado willen worden Al gauw bleek dat je om Des perado te zijn moet kunnen schrijven of schilderen, of een andere creatieve inslag heb ben, want hier moet een Des perado van leven. Ric Blok studeert zo nu en dan filosofie en is lid van de Vrije Academie voor wetenschappe lijke spelling, die er voor ijvert het Nederlands zo te schrijven als men het spreekt De geestelijke achtergrond van de Desperado's beschrijft Ric Blok zelf in het volgend stukje, wat wij precies zo op nemen als hij het schreef. „als we de wetenschappelijke ontwikkelingen op technies en natuurwetenschappelijk gebied bijhouden zullen we merken dat de geleerden planologen en ekonomen er voor de toe komst rekening mee houden dat het grootste deel van de arbeid die er nu verricht moet worden om een maatschappij in stand te houden, overgeno men zal worden door de ma- chienes en allerhande voor zieningen die menselijke ar beid overbodig maken een filosofies/kreatief beeld heeft de nederlander constant nieuwhuysen van deze toe komst ontworpen, namelijk new babyion, waarin hij in een vol ledig geautomatiseerde maat schappij een spelende mens, de homo ludens, plaatst, het bijzondere van de schepping van constant is nu, dat deze grootdeels realiseerbaar is, hoewel natuurlijk met precies in de vorm zoals hij hem schetste, aangezien in het ver loop van de aktuele toekomst geschiedenis zich nog diverse ontwikkelingen zullen voor doen welke het toekomstig maatschappij beeld nog danig kunnen veranderen het is nu met dit idee van new babyion, dat een aantal jonge kunstenaars beatniks bums vooruit „provos" en anderen zich bezig houden en het min of meer als hun taak of roe ping (een vervelend woord eigenlijk) zien om te proberen een voorbeeld te geven, een voorlichtingsapparaat (in krea- tieve zin) op te bouwen om die eigenschappen van de mens welke nu door het dagelijks werk worden gefrustreerd, weer los te maken en de krea- Bibop kaal hoofd; rok 20 cm boven de knie Zwarte politiefiets met bij behorend zadel, voorzien van kabelslot Niet roken, shag roken of siga ren (havanna's) Engelse drop en tum-tum snoepen Kameel als huisdier Vakantie naar Siberië of thuis blijven Sport: dammen, Hoedje wip Dansen: polka of eigen impro visatie Steden: New York, Moskou, Peking, Londen, Amsterdam, Hanoi tiviteit van de mensen te be vorderen daar ze ervan over tuigd zijn dat in de toekomst er voor de mensen andere waarden en normen zullen op treden waarmee ze door het leven zullen gaan'1 Ric vertelde ook wel eens op hardhandige wijze met de Rot terdamse politie kennis te heb ben gemaakt en negen dagen in afzondering gastvrijheid bij hen te hebben genoten. Daar hij er echter gezond en blozend uitzag toen ik hem ontmoette, vermoed ik niet dat hij er nadelige gevolgen van ondervonden heeft. Greet Lang haar; rok 10 cm boven de knie Witte provofiets Pakjes sigaretten Kauwgom of pepermunt Kat of hond als huisdier Vakantie naar Spanje, Italië of Duitsland Voetballen, korfbal Engelse wals, twisten Alle Duitse steden, Washing ton en Saigon Ad Ad Sinkeldam, Amsterdam, tekenaar-decorateur, 25 jaar Zijn werkterrein is de afdeling reclame. Zijn hobby's: tekenen, schilderen, praten in kleine Amsterdamse cafeetjes, rret Heineken pils in de hand. Hij doet ook iets aan filmen en fotograferen.

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 31