Nieuwe stoomketel voor energievoorziening te Rotterdam DE IDEEËNBUS Nogmaals „Even een kopietje maken..." Foto 1. De nieuwe ketel, die een belangrijk gedeelte van de stoomvoorziening van de Rotterdamse brouwerij verzorgt. Foto 2. Een beeld uit het verleden. De stoommachine op de voorgrond deed dienst van 1903 tot 1952, terwijl de installatie daar achter (bouwjaar 1913) eind 1966 werd ge sloopt. Medio december van het vorige jaar is ten behoeve van de energievoor ziening van de Rotterdamse brouwe rij een nieuwe stoomketel in gebruik genomen. Voorheen werd de stoom- produktie grotendeels verzorgd door een zogenoemde hogedrukinstallatie (38 kg/cm2), waarbij een stoomaccu- mulator als buffer fungeerde om de pieken in het verbruik op te vangen. Doordat deze stoomaccumulator niet meer aan de eisen, gesteld in de stoomwet, bleek te voldoen, werd dit apparaat afgekeurd. Om technische redenen was vervanging van de accu mulator niet mogelijk. Hierdoor kon van de hogedrukketels en de stoom turbine geen gebruik meer worden gemaakt en werden deze buiten be drijf gesteld. Inmiddels was een nieuwe lagedruk- ketel (foto 1) aangeschaft, die samen met de bestaande lagedrukketels 10 en 11 thans de totale stoomvoorzie ning van de brouwerij verzorgt. De produktie van de nieuwe eenheid be draagt tien ton stoom per uur. Bin nenkort zal voor het stoken van de ketel, die als nummer 14 wordt aan geduid, van (lichte) stookolie op aardgas worden overgegaan. Ketel 14 is gemonteerd op de plaats van de oude, uit 1913 daterende stoommachine, die u op de achter grond van foto 2 ziet. De machine op de voorgrond van foto 2 dateert uit het jaar 1903 en werd in 1952 gesloopt. In de afgelopen periode werden door de plaatselijke ideeënbuscom missie in Amsterdam en Rotterdam de volgende beloningen toegekend. Amsterdam: H. B. Bekker, alg werkplaats: Beveiliging van de bostelafvoer door middel van een regelventiel, waardoor bij verstopping de lucht druk gevaarloos terugloopt. Be loning: 50, H. Alles, garage: Het aanbrengen van een opslagrek voor L.P.G.-tanks, waardoor min der beschadigingen optreden, een beter overzicht en eenvoudiger transport worden verkregen. Be loning: 20, R. D. King, alg. werkplaats: Het afsluiten van de ruimte tussen de spoelmachines, waardoor geen gevaar meer bestaat voor vallende flessen of scherven. Beloning: 15,—. Rotterdam: JKraaijenbosch, mech. werkplaats: Verbetering aan de bedrijfsveilig heid van de goederenlift in de zie- derij. Beloning: 25, Een aanmoedigingspremie ontvin gen de heren M. J. Keij, centraal magazijn; E. Snijder, verschepin gen; L. Sparreboom, bottelarij en mejuffrouw H. Stock, verkoop secretariaat, allen in Rotterdam. Zoals u zich wellicht zult herinneren, verscheen vorig jaar in de nummers van april, mei en juni van ons per soneelsblad het artikel „Even een kopietje maken", waarin een over zicht werd gegeven van de bij Hei- neken gebruikte methoden op het gebied van de reprografie. Van het artikel werd een overdruk gemaakt, die in het blad „Document Repro ductie", een uitgave van het Neder lands Genootschap voor Document Reproductie (Den Haag), als volgt besproken werd: „EVEN EEN KOPIETJE MAKEN..." Het huisorgaan van Heineken's Brouwe rijen Nederland N.V. draagt de toepas selijke naam „Vers van 't Vat". In drie afleveringen daarvan en daarna als over druk is een uitvoerig artikel verschenen van de hand van de heer P. M. Lake- man met illustraties van A. Sinkeldam. Deze brochure verstrekt, inde eerste plaats aan de medewerkers van Heineken, maar in de vorm van een overdruk ook aan anderen, een voortreffelijk overzicht over de verschillende methoden voor hel maken van „even een kopietje Zo lang de voorraad overdrukken strekt, zal Heineken zeker gaarne exemplaren aan belangstellenden ter beschikking stellen. De brochure laat zien, dat men op 8 bladzijden A4 de vele aspekten van de reprografie op een verantwoorde wijze en tegelijk aantrekkelijk kan beschrijven. Deze lovende recensie was voor een aantal instellingen en bedrijven, waaronder zeer grote en bekende on dernemingen in den lande, aanleiding dit Heineken geschrift aan te vragen. Het waren: Nederlandse Spoorwegen, Utrecht; K.L.M., Schiphol; N.V. Nederlandse Staatsmijnen, Geleen; A.K.U., Arnhem; Buil General Electric Nederland N.V., Amsterdam; Faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschap pen, Nijmegen; Bibliotheek Landbouw Hogeschool, Wageningen; Nederlandse Kabelfabriek, Alblasserdam; Openbare Werken Gemeente Enschede; Gemeente Enschede, Gemeentesecretarie, af deling administratieve organisatie en techniek; Directeur Gemeentewerken en Bouw- en Wo ningtoezicht, Almelo; N.V. Chemische Fabriek „Naarden", Naarden-Bussum; DALCO, Soestduinen; E.M.F., Dordrecht; Accountantskantoor Kleinveld, Kraayenhof, Amsterdam; N.V. Amsterdamsche Ballast Mij., Amsterdam; Nederlandsch Instituut voor Documentatie en Registratuur, Den Haag; Vrumona N.V., Bunnik. Nationale Investeringsbank, 's Gravenhage; N.V. Nederlandse Lloyd, Amsterdam; Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek; Voor de overdruk bestond ook intern zoveel belangstelling, dat van de hon derd exemplaren nog slechts een klein aantal over is. 18

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 20