:/i En waarom zijn wij, mensen van deze verlichte eeuw, nu toe aan een ander betalingssysteem? Wij hebben voor u enkele foto's gemaakt, waarop u kunt zien hoe het thans gaat. Kijkt u maar eens naar de stapels geld, die onze heer Van Zuylen, salarisadmini strateur voor Amsterdam, nodig heeft om de enveloppen te vullen. Denkt u eens aan de uren, die voor dit werk nodig zijn. Kijkt u ook eens naar het plaatje bij de in gang van ons hoofdkantoor te Amsterdam. Voor mensen met boze plannen om van te watertanden! De foto's, die het uitdelen van het salaris belichten, spreken klare taal. Alle afdelingen, waar ze ook zijn gelegen, moeten door onze salarisadministrateurs worden bezocht en dat gebeurt begrijpelijk meermalen tevergeefs, hetgeen weer extra heen en weer lopen betekent. Zorgen en uitbetalingsproblemen voldoende, die vanzelf sprekend de ene employé meer zullen aanspreken dan de andere. Maar mogen wij nu eens in het kort u de voordelen bij betaling via giro of bank opsommen? Denkt u bijvoorbeeld maar aan betalingen voor gas, elektriciteit, contributies, huur, verzekeringspremies, abonnementsgelden, luister- en kijkgelden enzovoort. Geen geloop meer aan uw deur, maar eenvoudige beta ling via giro of bank. Ja, indien u het wenst zelfs auto matische betaling met alleen de zorg voor „voldoende saldo". Zelfs uw spoorkaartje kunt u tegenwoordig aan het loket betalen met een girokaart. Wat is een girorekening? De vraag moet eigenlijk voluit luiden: „Wat is een rekening bij de Postcheque- en Girodienst?" Of, even tueel voor onze Amsterdamse collega's: „Wat is een rekening bij het Gemeentelijk Girokantoor van de stad De heer H. M. P. Versteeg bij de ingang van ons hoofdkantoor in Amsterdam. Portier G. H. Smink houdt de deur voor hem open. Ook dit beeld behoort straks tot de verleden tijd. Amsterdam?" Meestal spreken we echter alleen maar over een „girorekening". Een girorekening houdt in, dat in de boeken of beter in de geheugens van de girocomputers op uw naam een rekening wordt bijgehouden, waarop stortingen en opnamen worden verrekend. In feite dus precies het zelfde als een rekening of boekje bij de spaarbank. Alleen met dit verschil, dat u over het eventuele tegoed thans nog geen rente ontvangt. Het is tevens een goede gewoonte dat de giro u na iedere mutatie, hoe klein ook, een bevestiging stuurt wat ze voor u gedaan heeft, onder vermelding van het tegoed, dat daarna nog op uw rekening staat. Hoe komt u aan een girorekening? Zoals uit de u toegezonden mede deling en de bijlagen blijkt, zal het aanvragen van een girorekening de eerste keer door Heineken collectief worden verzorgd. De volgende vraag is: Hoe komt er geld op deze girorekening? U kunt vorm van een portie zout, vroeger een normaal betalings middel, uitgekeerd. Het woord salaris is zelfs van dit gebruik afgeleid (sal zout). Daarnaast kwamen ook andere betalingen in natura voor. Bijvoorbeeld in de vorm van koeien, schapen, vis, graan en dergelijke. Wij kunnen ons voorstellen dat de huisvrouwen uit die tijden het met het betalen van leveranciers niet gemakkelijk hebben gehad. Via meer uniforme ruilmiddelen zoals stukjes edel metaal zijn onze voorouders gekomen tot de thans nog gebruikte betalingsmiddelen, de munten en bankbiljetten, uitgegeven door de overheid, die de waar de van deze middelen bepaalt. Alle afdelingen, althans in Amsterdam en Rot terdam, werden elke maand door onze salaris administrateurs bezocht. Hier de heer Versteeg op de afdeling afnemers rekening-courant in Amsterdam.

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 7