Dr. H. P. Heineken-prijs voor prof. dr. Brachet Uitbreidingen te Kuala Lumpur 1 MEDEDELING RAAD VAN BESTUUR Met ingang van 15 december 1966 is de heer J. F. Stap benoemd tot controller van Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. In deze voor ons concern nieuwe staffunctie is de heer Stap onder rechtstreekse verant woordelijkheid aan de raad van bestuur be last met de rentabiliteitsbewaking, de zorg voor de financiering, de liquiditeit van het concern, als mede met de coördinatie van de concernverslag- geving. Voor de vervulling van zijn taak onderhoudt hij ter verkrijging van de nodige administra tieve gegevens een functionele band met de administraties der dochtervennootschappen. In verband met vorenstaande benoeming is de heer Stap ontheven van zijn functie als hoofd der administratief-economische afdeling van Hei neken's Brouwerijen Nederland N.V. Ter ge legener tijd zal de directie van Heineken's Brou werijen Nederland N.V. mededelen welke orga nisatorische maatregelen in verband met deze mutatie worden getroffen. De administraties der dochtervennootschappen worden ondei4 recht streekse verantwoordelijkheid van de desbetref fende directies gevoerd. In het kader van zijn nieuwe functie blijft de heer Stap belast met de leiding van de afde lingen administratieve organisatie en interne controle. Op 26 november jl. werd door de afdeling natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen bekendgemaakt dat de Dr. H. P. Heineken-prijs voor 1967 is toegekend aan prof. dr. J. L. A. Brachet. De Dr. H. P. Heineken-prijs wordt eens in de drie jaar toegekend voor een uitzonderlijke prestatie op het gebied van de biochemie en de biofysica. De prijs werd voor de eerste keer in 1964 uitgereikt aan de Amerikaan prof. dr. E. Chargaff. De prijs die sindsdien is verhoogd tot 100.000,wordt beschikbaar gesteld door de Heineken Stichting. Prof. Brachet, die hoogleraar in de diermorfologie (embryologie en cytologie) en de algemene biologie aan de faculteit van wiskunde en natuurwetenschap pen van de Vrije Universiteit van Brussel is, werd in 1909 te Etterbeek ge boren. Hij promoveerde in de faculteit der geneeskunde te Brussel in 1934. De prijs voor 1967, evenals de prijs voor 1964, wordt toegekend voor onder zoekingen op het gebied van nucleïnezuren. Waar Chargaff echter de che mische structuur en eigenschappen van nucleïnezuren onderzocht heeft, heeft Brachet daarentegen de nadruk gelegd op hun biologische functie. Het uit gangspunt van de onderzoekingen van Brachet was zijn ontdekking, in 1933, dat nucleïnezuren in alle levende cellen aanwezig zijn. Nu wordt algemeen aangenomen, voor een groot deel dank zij zijn werk, dat nucleïnezuren een centrale rol spelen bij de overerving tijdens de celdeling en bij de ontwikke ling van de dochtercellen. Prof. Brachet heeft vier boeken en 268 wetenschappelijke artikelen gepubli ceerd, het eerste in 1929 toen hij slechts 20 jaar oud was. Hij is buitenlands lid van de National Academy of Sciences van de Verenigde Staten en van de Royal Society te Londen. Indien de prijswinnaar de gelegenheid heeft naar Nederland te komen, zal de uitreiking van de prijs eind mei of eind juni 1967 plaats vinden in een bijzondere bijeenkomst van de afdeling natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. In Kuala Lumpur (Malayan Brewe ries Ltd.) is men reeds geruime tijd bezig met een uitbreiding van de brouwerij. Op het ogenblik wordt hard gewerkt aan de vergroting van het bottelarij-magazijn. Nevenstaan de fraaie foto, die wij onlangs ont vingen, geeft een beeld van de voort gang van de werkzaamheden aan dit gebouw, waarvan de overspanning ruim 36 meter bedraagt. Het gehele uitbreidingsproject zal naar verwacht wordt begin volgend jaar voltooid zijn. Op 28 oktober kwam de heer J. C. Bouwman met zijn vrouw uit Kumasi met verlof naar Nederland. De heer J. Schalk en zijn gezin kwa men op dezelfde dag met verlof uit Boma. Naar Kumasi vertrok op 2 november de heer A. P. Burik; hij zal daar tijde lijk als afdelingschef werkzaam zijn. De heer L. Muller is als machinist ge detacheerd bij Nigerian Breweries Ltd. Hij reisde op 2 november naar Lagos, op 26 november gevolgd door zijn gezin. Uit Burgos keerden op 2 november de heer E. de Guliker en zijn vrouw terug naar Nederland. Op 9 november kwam de heer J. J. Dorrenboom uit Lagos met zijn gezin met verlof naar Nederland. Eveneens met verlof kwamen op 10 november de heer T. J. Postma en zijn vrouw uit Kaduna. PERSONALIA BUITENLAND De volgende verlofganger was de heer B. A. A. Brandt die op 15 november met zijn gezin uit Freetown vertrok. Uit Lagos vertrok op 15 november ir. P. J. C. Tops met zijn gezin naar Neder land. Op 16 november reisde de heer R. Elert naar Aba, waar hij als afdelings chef is gedetacheerd bij Nigerian Brewe ries Ltd. De heer J. Rosier werd eveneens uit gezonden naar Nigerië. Hij vertrok op 16 november als machinist naar Kaduna. In Freetown arriveerde op 18 novem ber het gezin van de heer C. van der Molen; de heer Van der Molen is daar sinds kort gedetacheerd bij Sierra Leone Brewery Ltd. Op 19 november kwam mevrouw C. Bots-Nieuwland uit Aba in Nederland aan. Met verlof uit Kumasi kwamen op 23 november de heer H. van Schaik en zijn vrouw. Mevrouw J. Gerritsen-van der Have uit Moundou reisde op 26 november met haar zoontje naar Nederland. Uit Lagos vertrok op 26 november de heer H. J. Rademaker met zijn gezin om in Nederland zijn Europees verlof door te brengen. Ten slotte keerde na genoten verlof de heer J. W. Veenhuyzen met zijn gezin op 27 november terug naar Kinshasa.

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 4