KRYPTOGRAM (4'3> <3) (5) December 1966. Hoe men er tegenover staat, sentimenteel of nuchter, een ieder heeft de neiging bij de jaarwisseling terug te kijken naar datgene wat men in het afgelopen jaar gepresteerd of misschien verzuimd heeft, naar wat men geactiveerd of wellicht achterwege gelaten heeft. En als uw puzzelredacteur als zodanig ook terugkijkt, dan stemmen de verrassende reacties, die u heeft gegeven op de gepresenteerde puzzels, tot tevredenheid. Toegegeven, er waren niet al te veel kruiswoordraadsels bij, maar wilde u die dan juist ook steeds hebben? Het een ieder naar de zin maken blijft een moeilijke taak, maar ik vertrouw, dat u desondanks, met „elk wat wils" op een breed front, toch aan uw trekken gekomen bent. Met betrekking tot het Overloop-raadsel rest mij nog de namen van de laatste door het lot aangewezen winnaars van dit jaar te noemen, te weten: Mej. E. M. Krijgsman, mej. J. L. Toneman en mej. S. Fintel- man, allen te Rotterdam. Proficiat! Het jaar 1966 gaan we gezellig besluiten met zowel een kruiswoordraadselals met een te doen gebruikelijk krypto- gram van de hand van de heer Hulzebos T te Rotterdam, die dit onderdeel nu reeds I t tien maal heeft verzorgd. Hartelijk dank! Het systeem van het laatste kent u onge twijfeld en bij het oplossen zult u weer enkele „verborgen pro blemen" tegenkomen. Het kruiswoordraadsel heeft er een kleine uitbouw bij, waarin onder gebruikmaking van de in de hokjes vermelde gegevens die naar de grote puzzel verwijzen, een gezegde opgenomen is, dat voor velen in deze tijd wellicht de moeite van het overdenken waard is. Uw gewaardeerde inzendingen worden gaarne uiterlijk 20 januari in Amsterdam ontvangen, waartegenover (voor de twee opgaven samen) 2x3x3-riksen-cadeaubonnen beschikbaar worden gesteld. Tot besluit wil ik u allen dank zeggen voor het aangename puzzelcontact in het afgelopen jaar, zowel met de in actieve dienst zijnde medewerkers als met de gepensioneerden, in binnen- en buitenland. U allen wens ik een vredig kerstfeest toe en na een gezellig uiteinde een zeer voorspoedig 1967, zowel met uw gezin als met uw arbeid, hoe en waar dan ook. Keiler. HORIZONTAAL: 1. Hun taak is hoofdzakelijk voorlich ten (9) 6. Werpt een merkwaardig licht op menige huiskamer (9) 10. Eén maal even blijft kort, maar feestelijk (7) 11. Ruiten zijn in bij dit college (9) 12. Wederhelft (5) 13. Het verkeer telt er vele; een bankje zou goed voor ze zijn! (7) 14. Onheilspellend als 't uit de pan komt (4) 15. Een uitkomst, zo'n vrucht! (7) 19. Dit is de kronkel: een lomperd kent z'n maat niet! (4) 20. Een timmerman onder andere krijgt geen voet aan de grond bij 20 hori zontaal (8) 22. Smaakvolle bijdrage tot 2 vertikaal, die kleine drietjes (6) 24. Een kwestie van overhalen; u kunt er verschillende kanten mee op (6) 25. Vloerkleedje voor de verloskamer? (zie 27 hor.) (8) 27. Wèl, da's toch de oorsprong (4) 29. Kibbelen zonder erbij te denken, daar zou je kippevel van krijgen (7) 30. In den beginne met 23 vertikaal (4) 33. Er is een vergelijking in opgesloten dat is juist de gevaarlijke zijde ervan '7\ 37. Wie zo nodig naar deze tante moet, heeft geen goede stijl (5) 39 Nu het kind er is kan de show be ginnen (9) 40. Heraldisch ligt dit Arend wel (7) 41. Een kryptogram is ook hersengym nastiek (9) 42. Gewoonweg een stukje meer, althans voor het grootste gedeelte (9) VERTICAAL: 1. Lichaamsdeel van een koe, dat het pijnlijke reeds in zich heeft (5) 2. Twee dagen achterelkaar zou wel wat teveel van het goede zijn voor vader om het alleen te vieren (9) 3. Tomaten zonder thee: schrikbeeld van deze tijd (6) 4. Zo opgelegd, dat 't op doorgesto ken kaart lijkt (7) 5. Uitspraak van „Klein Duimpje" 6. Hier valt helemaal niet over te twisten (7) 7. Dit moet u maar net eender in vullen (6) 8. Wie van de trap valt is er gauw (7) 9. Groenstrook aan 't firmament? (9) 15. Ongeduldig gedoe (7) 16. Uiteindelijk geeft 't pret, ook al is 't soms potsierlijk (7) 17. Men komt er niet rond voor uit: achter uit is dit „werelddeel" moei lijk te bereiken! (7) 18. Techniek op het groene laken of de groene mat (7) 19. Het kan aan één stuk door en niet alleen door lelijke eendjes (7) 21. Alleen maar klinkers voor de poes 23. In den beginne met 30 horizontaal (3) 24. Zij, die hier wonen huilen om 't verlies van een kledingstuk (9) 26. Er zit een vreemde uitgave in: daar om is 't de moeite van 't overden ken waard (9) 28. Geen armzalig overschot, dit is toch al tè (7) 31. Het hemellichaam is ambtshalve in de ruimte (6) 32. Alfabetische of numerieke onderda nen? (6) 34. Er hapert iets aan! Het is voor ieder duidelijk dat hij zijn hoofd kwijt is 35. Legering van twee dieren met ver lichting! (5) 36. Kleine zeeman (5) 38. Een toploze berg is gebrekkig, dus een kwalijke zaak (5)

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 44