i De postbode van Adelboden (1950) met zijn hondekar. Deze postauto uit 1951 kan maar net tussen de sneeuwwanden door. A Emmendal verzorgt met twee colle ga's volgens een bepaald rooster de postbestelling op de route, die langs de Hornbach naar het centrum van het Napfgebied leidt. Beneden in het laagst gelegen deel van het Horn- bachdal worden met een motorrijtuig verscheidene depots bediend. Steeds wanneer de besteller naar het dal te rugkeert, kan hij bij deze bewaarplaat sen de nieuwe post in ontvangst nemen. Op die manier legt hij op iedere ronde, te voet, 36 kilometer af. In de winter bij vers gevallen sneeuw betekent dit stap voor stap door de witte massa waden. Ski's zijn door de steilte van het dicht beboste Napf gebied niet geschikt. Hemelsbreed liggen de ruim vijftig gezinnen, die de besteller op zijn ronde aandoet, zeshonderd meter uit elkaar. Maar wat voor 'n zeshonderd meter! Vlakke gedeelten komen op deze tocht net zo zelden voor als goudkorrels in de Napfbeek. Als twee boerderijen op gehoorsafstand tegenover elkaar liggen, kan men er zeker van zijn dat er een honderd meter diepe kloof tussen ligt. Deze kloof moet de besteller oversteken of er omheen lopen. En dan nog een, en weer een. Daar tussendoor moet hij naar beneden, naar het dal van de Hornbach, om nieuwe post in ont vangst te nemen. Meer dan veertig kilogram nemen ook deze marathon lopers onder de brievenbestellers niet graag mee. Juist tegen Kerstmis moet echter op deze ronde, die wel één van de langste in Zwitserland is, vaak in totaal meer dan tweehonderd kilo gram post worden bezorgd. Daar de Op zijn ski's trekt deze postbode eenzaam door de witte wereld. Ondanks de inspanningen op deze ronde zou hij echter, zoals hij zelf ver zekert, met geen van zijn collega's uit de stad willen ruilen. Dag in, dag uit En zo maakt de besteller op het 'plat teland' dag in, dag uit zijn ronde door het immer mooie landschap. Met vaste tred doorloopt hij de seizoenen, waarmee hij vertrouwd is en waar van hij toch de romantiek ondergaat. Hij is om zo te zeggen een bouwsteen in de kleine, beschaafde wereld, waar in wij leven. Hij hoort daarbij zoals de telefoondraden, de alle bochten volgende spoorstaven of de zich naar de hemel oprichtende kerktorens. 31 kerstsfeer om zich heen spreiden. De postbode maakt snel zijn adminis tratie in orde en dan viert ook hij Kerstmis. Alleen, want hij is onge trouwd. Postbode in het gebied van de Napf Alles is betrekkelijk. Terwijl men in de steden zich bezighoudt met het vervroegen of later stellen van een bestelronde, bevinden zich op een afstand van veertig kilometer van het hoofdkantoor van de P.T.T. in Bern bergboeren, die al blij zijn dat de be steller driemaal in de week pakjes, brieven en kranten bij hen bezorgt. Als 's winters de sneeuw echter zó hoog ligt dat de postbode ieder huis maar eenmaal per week bedienen kan, zijn ze daarmee ook tevreden. De brievenbesteller in Wasen in het boerderijen, die hij moet bedienen, erg eenzaam liggen, neemt het 'wan delende postkantoor' ook de post stukken, die de bergboeren hebben mee te geven, op zijn ronde mee. Want de directie van de posterijen be paalt dat, waar brievenbussen ont breken, de besteller verplicht is van de bevolking postzendingen zonder extra kosten in ontvangst te nemen. De postbode in het Napfgebied zou dit ook zonder voorschrift doen, want hij is met de mensen daar goed be vriend. Er heerst grote vreugde, als de besteller met de post komt. Negen uur lopen heeft de postbode nodig.

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 31