VAN DE POSTZEGELCLUB ROTTERDAM door OSKAR HANNI Men kan zich voorstellen dat de postbezorging in de bergen van Zwitserland vooral 's winters een niet eenvoudige zaak is. Iets, waarover een ver haal geschreven zou kunnen worden. En dat is, zoals u zien kunt, ook gebeurd. Enkele leden van de postzegelclub te Rotterdam namen het initiatief hiertoe. Dankzij de medewerking van de conservator van het Zwitserse P.T.T -Museum in Bern, de heer Arthur Wyss, die voor de werkelijk schitterende foto's zorgde en ons ook in contact bracht met de heer Oskar Hlinni, die speciaal voor Vers van 't Vat het artikel schreef, kwam een interessant en boeiend geheel tot stand. Tenslotte willen wij hier ook mejuffrouw E. van de Griend (lid van de postzegelclub!) bedanken, die het artikel voor ons uit het Duits vertaalde. REDACTIE. De postbode van Grindelwald (Berner Oberland). De nauwe, woeste bergkloven in de Zwitserse Alpen hebben reeds lang de verschrikking verloren, waar door zij vroeger berucht waren. Ze zijn 'welgemanierd' geworden, prima aangelegde wegen lopen er doorheen en zij worden door solide bruggen van beton bedwongen. En de bergwereld bestaat warempel niet alleen uit kloven en afgronden! Er zijn immers prachtige „Höhen- strassen", die uit de benauwende diepte naar boven leiden, recht streeks tot aan de voet van de witte gletschers, die zich vanuit de postauto* bijna met de handen laten aanraken. Men gaat deze ijswoestijnen zowel van onderen, van boven als van de zij kant te lijf, men maakt er gewoon een ringweg omheen, men aanschouwt hun diepbewaarde geheimen van ont staan en vergaan. Nu eens voert de weg door een soort galerij, dan weer over een brug of door een tunnel; hier ligt een blauw bergmeertje langs' de weg en ginds doorkruisen we een hooggelegen bos. Overal is afwisse ling: rotsen, ijs, (eeuwige) sneeuw, watervallen, alpenweiden en groene dalen. Men rijdt door eeuwenoude dorpjes, waar de tijd heeft stilgestaan, maar ook door badplaatsen, waar het moderne leven bloeit. Op het van ouderdom grijs geworden kerkje volgt een mondain 'Kurhaus'; nergens an ders zijn de tegenstellingen zó dicht bij elkaar gelegen, nergens anders ook is de bouwstijl zo goed bij de aard van het landschap aangepast. Hier in de langgerekte Alpendalen ligt het eigenlijke domein van de post auto. De meeste lijndiensten vertak ken zich van de spoorweg als de vin gers van een hand, andere lopen Dit voertuig is in Zwitserland autobus, de bekende gele postbus. door solide brug gen van beton be dwongen De haarspeldbochten die naar de Gotthardpas leiden.

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 27