Foto rechts: De zakhorloges boven en rechtsonder moesten met een sleuteltje wor den opgewonden. Het exemplaar linksonder heeft een seconde-, dag-, datum- en maand- aanwijzing. Het horloge rechtsonder heeft Turkse cijfers op de wijzerplaat. Foto links: Nachtklok met draaiende bol, waarin een kaars geplaatst kon worden. De vast opgestelde wij zer gaf het uur aan. de uurwijzer ronddraaide. Een vast opgestelde wijzer gaf dan het uur aan. In deze matglazen cilinder kon men een kaars plaatsen zodat dit systeem zowel overdag als 's nachts te gebruiken was. Horloges Horloges dateren al van heel lang geleden. In 1650 onge veer werden al exemplaren gemaakt die men met zich mee kon dragen, al was de omvang dan nog wel iets groter dan onze moderne zak- en polshorloges. In 1600 en 1700 zijn enorme aantallen van deze uurwer ken gemaakt, die stuk voor stuk meesterwerken zijn. Ze werden geheel met de hand vervaardigd, waarbij goud- en zilversmeden er een eer in stelden hun vak manschap ten volle uit te leven. Zelfs de binnenzijde en de achterplaat werden met figuurtjes en graveringen versierd, die zo mooi waren dat men in latere eeuwen deze horloges sloopte en er broches van maakte. Dit is erg jammer, want zo zijn Een ander model nachtklok bestond uit een kaars die achter een mat glazen plaatje werd gezet. vele mooie en zeldzame exemplaren verloren gegaan. De constructie van deze hor loges was haast een getrouwe copie van de normale grote uurwerken. Zo werd de veertrommel gespannen door middel van een „ketting" die zo klein was dat men een loep moet gebruiken om de afzonderlijke scha kels te kunnen onderschei den. De wijzerplaten wer den dikwijls beschilderd met landschappen en jachttafe relen. De kasten, uitgevoerd in goud en zilver, soms met emaille of edelstenen inge legd, vertoonden gedreven figuren. Men maakte daar om dan ook vaak een tweede losse kast, die om het hor loge geplaatst kon worden. Ook werd wel een slag of speelwerk ingebouwd, zodat men 's nachts bij een druk op de knop kon horen welk schijn komen, die, na opge- opgewonden te zijn, weer feilloos de tijd aanwijzen. Heden en toekomst Na de uitvinding van de elektriciteit is er sinds eeuwen weer verandering gekomen in het principe van het uurwerk. Een elektro- magneetje nam de taak van het uurwerk over. Hiermee verdween een stuk geschie denis dat niet meer te ver vangen is. Dat de meeste mensen toch een klok ver eenzelvigen met een slinger uur het 't laatst geweest was. Losse sleuteltjes, ook zeer fraai uitgevoerd, dienden om het horloge op te win den. Pas in 1850 kwam het horloge zoals wij het nu kennen in de mode. Het werd platter en, wat jammer is, minder fraai. Men had in die tijd geen behoefte meer aan een horloge als sieraad. Dat de constructie degelijk was, blijkt wel uit het feit dat er nu nog steeds horlo ges uit familiebezit te voor beweging blijkt uit het feit dat de meeste elektrische huiskamerklokken een tik kend geluid maken, wat er extra in wordt gemaakt. Als laatste ontwikkeling mag genoemd worden de atoom klok, die een zeer grote nauwkeurigheid heeft en per eeuw slechts enkele seconden afwijkt. Wat de toekomst nog gaat brengen is niet te zeggen. Wel is duidelijk dat ieder mens zijn leven regelt naar de tijd, die rustig verder tikt. 17

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 19