i Foto links: Een van de eerste hang- klokjes met ingebouwde wekker. Dit exemplaar werd door Cartwright in Londen gemaakt. Foto rechts: Dit wateruurwerk is in 1697 gemaakt. Het is afkomstig uit Salisbury. Op het bakje, dat met water gevuld werd, staat het volgende gegra veerd: Tyme is short H. Weston of ye olde towne Salisbury Anno Dom 1697. Tekening onder: Een olieklok, die spe ciaal als nachtklok werd gebruikt. Naarmate de olievoorraad minder wordt, wijst het niveau een ander uur aan. raderuurwerk dienst deed. was het wateruurwerk. Het bestaat uit een wijzerplaat met één wijzer, die aan een snaarwieltje is bevestigd, waarover een koordje loopt. Het ene uiteinde van deze snaar wordt strak gehouden door een blokje lood, het an dere eind is bevestigd aan een drijver in een bakje water. Onder aan dit reservoirtje bevindt zich een kraantje waardoor het bakje geleide lijk en regelmatig leegdrup- pelt. De drijver komt daar door steeds op een ander ni veau en de wijzer draait mee. Men behoefde slechts eenmaal per dag het bakje water bij te vullen waarna de klok weer „opgewonden" was. Liep de klok niet op tijd, dan draaide men het kraantje meer of minder open en regelde zo de klok. In de loop der tijd is het wateruurwerk steeds meer geperfectioneerd, zodat dit later zelfs van een slagwerk werd voorzien. Alleen 's win ters liet hij wel eens verstek gaan. Bij temperaturen on der het vriespunt stond de klok begrijpelijkerwijs stil. Vooral de onverwarmde kloosters hadden hiermee te kampen. Een ander model was de olieklok, die speciaal als nachtklok werd gebruikt. Een klein model olielampje werd met olie gevuld tot het uur dat het op dat moment was. Dit was af te lezen op een verdeling, aangebracht op het reservoirtje. Men stak nu de pit aan en kon naar gelang de olievoorraad min der werd, de tijd aflezen. Men had nu een nachtlamp, die tegelijkertijd de klok was. Een ander model nachtklok bestond uit een kaars die achter een matglazen plaatje werd gezet, waarop een uren- verdeling geschilderd was en waarop door middel van een vast opgesteld horizontaal staafje een schaduwvlek ge projecteerd werd. Naarmate de kaars opbrandde en klei ner werd verplaatste zich de schaduwlijn naar boven en wees een ander uur aan. Ook bestonden er kaarsen waarop een uurverdeling was geschilderd. Men kan zich echter wel indenken, dat deze manier van tijd- meten verre van nauwkeurig geweest kan zijn. Men keek dan ook niet op een „uur tje". Nadat het uurwerk was uit gevonden heeft men weer een nachtklok gemaakt, die echter heel wat nauw keuriger liep. Men had namelijk van een gewoon uurwerk, dat plat was neer gelegd, wijzerplaat en wij zers verwijderd. Daarvoor in de plaats had men op de as van de uurwijzer een mat glazen cilinder bevestigd, die in hetzelfde tempo als 16

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 18