Rond 1700 is dit staand horloge gemaakt. Het is te vinden in de hal op de eerste etage van ons hoofdkantoor te Amsterdam. Binnen de gegraveerde cijferring wordt de maand, de datum en de dag aan geduid. Onder de cijferring is een Hollands tafereel uitgebeeld met bewegende scheepjes, molenwieken, een man die een koe voortdrijft en een vissertje, dat elke vijf minuten ,,beet" heeft. Een carillcn laat ieder uur een melodie horen. Er kan een keuze gemaakt worden uit ver schillende melodieën. (Zie ook de foto op de voorpagina). de zijkant van de kast. An dere varianten zijn meestal speciaal op bestelling ge maakt en zijn nog zeldza mer. De industrie in Friesland is ten onder gegaan, doordat men niet met zijn tijd mee ging. Immers, de staart- en stoelklokken moesten iedere dag worden opgewonden. De Duitse industrie daaren tegen bracht een 8-daags uurwerk op de markt in een voor die tijd moderne uit voering. Het is dan ook niet te verwonderen dat de Frie zen een geduchte concurrent kregen, vooral omdat men de Friese uurwerken, die men vrij eenvoudig ook 8- daags had kunnen maken, niet aanpaste. Dat was het einde van de Friese uur werkindustrie. In dezelfde periode hadden grote steden als Amsterdam, Den Haag en Utrecht ook een eigen klokkenindustrie. Vooral bekend zijn de staan de horloges, die de hoogste graad van perfectie hadden. Aan zo'n uurwerk werd maanden lang gewerkt. Ie der exemplaar had een eigen uiterlijk. Men bouwde steeds weer andere bewegende me chaniekjes in, terwijl de kas ten in veel gevallen werden aangepast aan de wens van de koper. Ook het Amster dammertje, een luxe uitvoe ring van de Friese staart- Deze Friese staartklok met korte staart (zogenaamd model) heeft een datumaanwijzing en maanstan den. Hij wijkt in uitvoering af van de gangbare Friese staartklok onder andere door geheel beschilderde wijzerplaat zonder koperen hoek- figuren. Deze klok werd ongeveer eind 1700 gemaakt. klok, werd in het westen van het land gemaakt. De Ruempol klok, die qua uurwerk en wijzerplaat veel weg heeft van een stoeltjes- klok, werd in Laren (Over ijssel) door de familie Ruem pol gemaakt. Van deze exemplaren zijn er nog maar enkele over. Men vindt ze bij uitzondering nog in mu sea en in particuliere ver zamelingen. Ook in andere landen had men de ontwikkeling van het uurwerk gevolgd en vervol maakt. Het bijzondere is echter dat niemand aan het principe van het uurwerk ook maar iets gewijzigd heeft. Alle klokken hadden hetzelfde aantal raderen, de zelfde manier van slinger aandrijving. Wèl was er een eigen ontwikkeling in uiter lijke vorm te bespeuren. De Fransen maakten enorme bronzen en vergulde kasten met voorstellingen, die meer op een beeldengroep dan een klok leken, temeer om dat men het uurwerk dik wijls gedeeltelijk wegwerkte. Men maakte echter ook wa re meesterstukken, waaron der Horologiums, die alle plaatselijke tijden van de we reldsteden aangaven. Ook om de plaatselijke tijd is nog heel wat te doen ge weest. Als wij nu op reis gaan, bijvoorbeeld van Am sterdam naar Tokio, en we vergelijken in ieder land de tijd die ons horloge aangeeft Franse hangklok met als bijzonder heid de uitgewerkte slinger die voor de gewichten hangt. 14

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 16