Omdat deze tijdmeters na tuurlijk alleen overdag dienst deden, zochten de Egypte- naren naar een ander soort tijdmeter, die ook 's nachts kon worden gebruikt. Daar uit werd het wateruurwerk geboren. Dit bestond uit een aarden pot waarin water werd gegoten. Door een klein gaatje in de bodem liep het water weg. Een schaalverdeling in de vorm van cirkels aan de binnen zijde van de kom gaf dan aan welk deel van de dag achtste eeuw in Chartres leefde. Wel is bekend dat de zandloper de tijdmeter in de huizen was. Er bestonden zelfs exemplaren, die een kwartier, een half of een heel uur aanwezen. De zand loper heeft een lang leven gehad. Zelfs nu nog worden ze in de keuken bij het koken van eieren gebruikt. Verdere ontwikkeling Uit de periode van vóór 1300 weten we verder, wat Foto rechts: De obelisk op de Place de la Con corde te Parijs, die Napoleon als souvenir meebracht. Duidelijk zijn de hiërogliefen nog te zien. Links: Tekening van een Egyptische waterklok. Door een klein gaatje in de bodem loopt het water weg. Aan de binnenzijde kan men dan op de ringen de tijd aflezen. en vooral welk deel van de nacht het was. De zonnewijzer is eeuwen lang de enig bruikbare tijd meter geweest. Men had ze in allerlei vormen en maten. Op verschillende oude ker ken in ons land vindt men nog de muurzonnewijzer. En wie kent niet de open gewerkte bol zoals deze nog steeds als sierstuk in tuinen te vinden is. Minder bekend zijn de zon newijzers, die men met zich mee kon dragen. Er bestaan zelfs exemplaren in de vorm van een ring, die, net als tegenwoordig onze polshor loges, aan de arm konden worden gedragen. Wanneer de zandloper is uitgevonden is niet precies bekend. Sommigen schrijven hem toe aan een monnik, die aan het eind van de haal op zullen terugkomen, is er niet veel overgebleven. De dagindeling werd vroeger geregeld door de plaats waar men woonde. Op het platte land begonnen de mensen bij zonsopgang te werken en gingen eten als de zon haar hoogste stand bereikt had. In het oude Rome werd door middel van een hoorn signaal vier keer per dag aan het volk meegedeeld dat een kwart van de dag was verstreken. Later werd deze manier ook nog wel in kloosters gebruikt. In de steden en in de om geving van kloosters werd de dagindeling geregeld door het luiden van de stads- of 3- Zonnewijzer zoals deze nog steeds als sierstuk in tuinen te vinden is. Dit fraaie exemplaar staat in Am sterdam. betreft West-Europa, eigen- enige bijzondere exemplaren, lijk heel weinig af. Behalve waar we verder in dit ver

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 13