grote tevredenheid^, van de computer bepaalt. Goede oplossingen kunnen alleen tot stand komen indien de volgende factoren als een eenheid daaraan meewerken: a. Een verantwoorde systeemanalyse; b. een efficiënte programmering; c. een technisch goed werkend apparaat; d. juiste toepassing van „software" programma's; e. de wil om tot een goed resultaat te komen. Nu is het feitelijk onmogelijk een praktische regel vast te stellen voor het bepalen van de mankracht, die nodig zal zijn om een computer te programmeren en te instal leren. Het benodigde aantal employés hangt af van de ingewikkeldheid van het project, het kaliber van het personeel en of het desbetreffende project reeds geheel of gedeeltelijk met behulp van ponskaartenapparatuur wordt uitgevoerd. Slecht een waardebepaling in het licht van de speciaal daarbij betrokken omstandigheden levert een bruikbare schatting op voor de behoefte aan ge specialiseerd personeel. Met een speciale, bij het transport behorende vorkheftruck werden de verschillende onderdelen uitgeladen en tot voor de ingang van het computergebouw gereden. De apparatuur, hier een van de externe geheugenschijven, werd met veel belangstelling bekeken. Nadat vastgesteld is met welke projecten zal worden be gonnen, bepaalt de projectleider de aanpak en het aantal systeemanalisten, dat hiervoor zal worden ingezet. Indien mogelijk zullen aan een bepaalde opgave meestal twee of meer personen werken. Hieraan zijn de volgende voordelen verbonden: 1Men is niet afhankelijk van de aanwezigheid, be kwaamheid en kennis van één persoon; 2. de voortgang naar de voltooiing is gewoonlijk sneller en geregelder; 3. de bekwaamheden en kennis van de toepassing van meer dan één persoon zal gewoonlijk betere pro gramma's voortbrengen; 4. het is bepaald een groot voordeel, dat men meer dan één persoon heeft die volledig vertrouwd is met een programma gedurende de eerste testfasen en aanloop moeilijkheden. Dit werken in een team levert vooral in het begin van het computertijdperk grote voordelen op. De analyse, die daarna van het gegeven project moet worden gemaakt, moet zodanig gedetailleerd zijn, dat zij een goede basis gaat vormen voor alle volgende activiteiten, zoals het samenstellen van de blokdiagram- men, het programmeren en de uiteindelijke vorm van verslaggeving. De elementen creativiteit, vindingrijkheid en tact spelen hierbij een grote rol. Nadat de systeemgroep een bepaald project heeft beëindigd, draagt zij dat over aan de pro- grammeursgroep. De overdracht wordt geregeld met behulp van een schematische weergave, flowchart ge naamd, van de desbetreffende procedure, waarin de systeemgroep de uiteindelijk gekozen oplossing heeft vastgelegd. Nadat het probleem door de programmeurs is bestu deerd, wordt bepaald met welke programmataai uitein delijk de computer zal worden gevoed. Ook bij dit onderwerp komt het aan op zeer ver doorgevoerde specialisatie. Het is praktisch onmogelijk dat één pro grammeur alle bestaande programmatalen zou kunnen beheersen. Problemen genoeg dus, om de juiste program meur op de juiste plaats te krijgen. Met behulp van de codetechnieken en speciale symbolen ontwerpt de programmeur thans het programma voor de computer. Een taak waarin vele en vele manuren, af hankelijk van de ingewikkeldheid van het probleem, worden ingebracht. Daarna komt de krachtproef. Het grote moment waarop de zorgvuldig opgezette metho diek getest zal worden. Het moment waarop we het „laboratorium" gaan verlaten en de toepassing technisch gaan testen. Voor de computergroep een zwarte dag of een dag van grote tevredenheid. Het testen van het programma bestaat uit het laden van het programma in het kernengeheugen van de computer en het daarop afvuren van verschillende proefgevallen en het bestuderen van de door de computer gegeven re sultaten. Het geheugen van onze computer bestaat uit 64.000 geheugenposities en er worden transportsnelhe den mee bereikt, die zich alleen in nano-seconden laten uitdrukken. Pas als een aantal proeven het gewenste resultaat heeft opgeleverd, is een bepaald programma operationeel en kunnen de toepassingen erop worden losgelaten. Hoe, daarover een volgende keer. P. Bol 7

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 9