te lande aan verschillende toernooien deelnamen. In de jaren daarna was er veel contact met teams van de in West-Duitsland gelegerde Amerikaanse strijdkrachten. Door dit contact trad een sterke verbetering van het spelpeil op, ook in andere Westeuropese landen. Ons land heelt echter in Europa vele jaren lang in de honkbalsport op eenzame hoogte geslaan. En eigenlijk is dat nu nog zo. Er is een duidelijk verschil aan te wijzen tussen het honkbal van voor en na de oorlog. Vooral op het gebied van de techniek. Dat kwam door de invloed, die uitging van het contact met de Amerikanen en ook door het optreden van naar Nederland gehaalde Amerikaanse coaches. Terug naar zilveren honkballer Wijnands. Op zijn periode bij Sparta ziet hij met bijzonder veel plezier terug. „Dat kwam", zegt hij, „voornamelijk door de goede coach- trainer (John Heyt), die we daar toen hadden. De training werd altijd door iedereen bezocht en dat was de basis voor een hecht team, dat geen bepaalde uitblinkers had. maar wel een goed geheel van op elkaar ingestelde spelers vormde." In die periode won Sparta eenmaal de beker van de toen gehouden bekercompetitie, waaraan ook teams uit de lagere klassen deelnamen. Persoonlijke hoogtepunten voor de honkballer Wijnands waren het meespelen in de stedenteams van Amsterdam en Rotterdam, de keren dat hij uitkwam in een bonds- team en, eenmaal, de opstelling als reserve in de natio nale ploeg voor de wedstrijd tegen West-Duitsland. Dat het honkbalspel in ons land niet zo'n grote populari teit geniet als bijvoorbeeld het voetballen, vindt zijn oorzaak waarschijnlijk in het feit, dat men in het alge meen de spelregels en het spel zelf niet kent Een honkbalteam bestaat uit negen man en een wedstrijd duurt normaal negen innings. Een inning wil zeggen, dat elk team eenmaal slagpartij en eenmaal veldpartij is Met veel moeite grijpt Wijnands een door de werper foutief aange gooide bal. geweest. Punten kunnen alleen gescoord worden wanneer een team aan slag is, terwijl de verdedigende veldpartij alleen kan voorkomen dat de tegenstanders punten scoren. Gedurende de wedstrijd kan een speler (bijvoorbeeld omdat hij niet in vorm is) vervangen worden. Hij mag dan echter later niet meer in het spel terugkeren. Is een partij aan slag en slaat de slagman de bal het veld in, dan wordt hij honkloper. Tot zover nog niets over de fijne kneepjes van het spel, over de techniek en de tactiek. Dat is ook niet onze bedoeling. Als u er interesse voor heeft, doet u beter zilveren Wijnands zelf te laten vertellen, hij weet er. uit een jarenlange ervaring, alles van. Hij kan u ook ver tellen. waarom honkbal zo'n mooie sport is. Hij is er nog steeds enthousiast voor. Als hij zegt: ,,Ik heb het heel graag gedaan", spreken zijn ogen boekdelen. En, terug denkend aan zijn vele. met plezier gespeelde wedstrijden: ..Honkbal is een sport met vele facetten en verrassingen. Het is ook een snel spel, met wisselende situaties, die je in een fractie van een seconde moet doorzien, waarna je vliegensvlug moet handelen." Altijd slagvaardig dus A. Wijnands: 'n Kwart eeuw honkbal en tien jaar bier (zij het van een ander merk).

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 9