DIT IS ZIJN HOBBY (16) De liefde voor de mooie, maar helaas ook nu nog niet algemeen bekende honkbalsport werd hem welhaast met de paplepel ingegoten. Samen met zijn vader gaat hij, de korte broek nog maar goed en wel ontgroeid, kijken naar de wedstrijden van Blauw Wit. in de jaren voor de oorlog een van de beste teams van ons land. In die tijd wordt het verlangen om zelf te spelen geboren en de kiem ge legd voor een kwart eeuw (en misschien nog langer) trouw aan een en dezelfde sport. Als zijn vader een vereniging opricht (T.I.W. Trainen is winnen) kan hij daarin zijn verlangen in daden omzetten. Hij is dan veertien jaar oud en leert in T.I.W. het spel van de grond af. Drie jaar later gaat hij over naar Blauw Wit. waar hij na een seizoen in het juniorenteam te hebben gespeeld, meteen in het eerste negental wordt opgesteld, dat we schrijven inmiddels 1945 in dat jaar en ook in 1946 kampioen van Nederland wordt. In die tijd speelt hij, zoals dat in honkbaltermen heet, verre veld en eerste honk. Tien jaar later, in 1956, treedt hij bij Heineken Rotterdam in dienst. Zijn nieuwe vereniging wordt Sparta, waarin hij vijf jaar met bijzonder veel plezier speelt en die hij ook na zijn overplaatsing in 1961 naar Amsterdam nog enige tijd trouw blijft. Vanaf zijn achttiende jaar tot nu bij H.V.A. honkbalt hij onafgebroken in de hoofdklasse. De honkbalsport bestaat in Nederland ongeveer vijftig jaar. Het spel werd destijds min of meer ingevoerd door Amerikaanse schepelingen, die ook hier graag een balletje wilden slaan. Er werden enkele verenigingen opgericht en langzamerhand kreeg de honkbalbond meer leden. Na de oorlog won het spel belangrijk aan populariteit, vooral door de Amerikaanse en Canadese legerteams, die hier Links: Het honkbalteam van Sparta dat in 1959 de beker veroverde. Staande, tweede van links Wijnands. Rechts: Spelmoment uit een wedstrijd van Sparta tegen Edo. Wijnands is juist op tijd op de thuisplaat geland en heeft daarmee een punt voor zijn team gescoord. Er zijn, althans voor zover wij wetenbij Heineken maar heel weinig sportbeoefenaars, die in hun tak van sport zich bij de besten van Nederland mogen scharen. Heel weinig, of misschien maar één. Die ene kunt u vinden in Amsterdam. Dit jaar viert hij, zonder enig vertoon en in 't geheel niet officieel, met veel plezierige gedachten en toch ook een klein beetje trots, zijn zilveren jubileum als honkballer. Zijn naam kent u al, A. van Anthony) Wijnands, 39 jaar, chef onderhoud op onze brouwerij in de hoofdstad. Zijn taak is ervoor te zorgen dat de elektrotechnische en de mechanische apparatuur in goede staat verkeren. Overdag (en een heel enkele keer ook 's nachtszult li hem meestal aantreffen in het bedrijf, waar de zorg voor genoemde apparatuur zo'n grote rol speelt. In de weekeinden gaat hij gekleed in het honkbal tenue, waarin hij op het ogenblik de kleuren van het hoofdstedelijke H.V.A. verdedigt. In het eerste, dat uit komt in de hoofdklasse.

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 8