BEDRIJFSARTS WAS SPEAKER BIJ EUROPESE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Kapelmeester Van Dijck voerde fietsende fanfare in Taptoe Delft aan Geen ophef, zegt dokter Ophof Speaker Ophofeven pauze Weinigen, die via de televisie de Europese zwemkam- pioenschappen gevolgd hebben, zullen bij het horen van de uitslagen en andere aankondigingen zich gerealiseerd hebben dat de stem van een van de (twee) speakers toe behoorde aan de bedrijfsarts van onze Rotterdamse brouwerij, dokter P. Ophof. Men zou geneigd kunnen zijn enigszins lichtvaardig te oordelen over de functie van de man, die bij dergelijke wedstrijden de officiële spreekbuis is van de organisatie, die verantwoordelijk is voor een feilloze gang van zaken. De speaker is maar niet een man, die van een papiertje dat hij in handen gedrukt krijgt de uitslagen in de microfoon spreekt. Zijn werk is minder eenvoudig dan het lijkt. Het eist een niet aflatende concentratie, „een voortdurend op je qui-vive zijn, waardoor je als het ware aanvoelt als er bijvoorbeeld een schrijffout gemaakt is." Dokter Ophof is de laatste om ophef te maken over zijn taak, die hij een week lang (van 20 tot en met 27 augustus) bij de Europese zwemkampioenschappen in „Den Hommel" te Utrecht met immens veel plezier heeft uitgevoerd. Op het gebied van het zwemmen vormden deze kam pioenschappen, wat het aantal deelnemers (ruim 750, uit 26 landen) betreft, het grootste gebeuren ooit ter wereld gehouden. Dokter Ophof is niet zomaar in het „baantje" van spea ker gevallen. Vroeger een enthousiast waterpolospeler, trad hij bij de tournooien, die zijn vereniging (S.V.H.) hield, reeds als speaker op. Dat deed hij ook bij het zeslanden-Eurovisie-tournooi in 1963. Toen hij als zo danig voor de laatst gehouden Europese kampioenschap pen gevraagd werd, heeft hij niet lang geaarzeld Onze Rotterdamse bedrijfsarts zou uren kunnen vertel len over zijn belevenissen als speaker, een soort ceremo niemeester (zegt hij), die behalve het wereldkundig maken van de uitslagen ook allerlei mededelingen doet, de deelnemers (via een intern systeem) naar hun wed strijd oproept en in de pauzes tussenstanden, uitslagen van het schoonspringen en van de elders gespeelde waterpolowedstrijden doorgeeft. Aan de week in „Den Hommel" bewaart dokter Ophof de meest plezierige herinneringen. Een van de hoogte punten was voor hem de 400 m wisselslag dames, „het mooiste nummer", dat voor Nederland gouden glans kreeg toen speaker Ophof, het protocol voor een ogen blik vergetend, met stemverheffing aankondigde: „Eén en Europees kampioen, Betty Heukels!" (instructeur tamboerkorps Den Bosch) Het hoogtepunt van de laatstgehouden Taptoe Delft was ongetwijfeld het optreden van het muziekkorps van het regiment wielrijders. Deze fietsende fanfare, com pleet met uniformen en rijwielen van voor de oorlog, is uniek in de wereld. Het muziekkorps, dat in mei van dit jaar opnieuw werd opgericht, oogstte in de Taptoe Delft bijzonder veel bewondering. De musicerende wiel rijders stonden (of liever, fietsten) onder leiding van kapelmeester K. F. A. M. van Dijck van de Frederik Hendrikkazerne in Vught, die tevens, zo hoorden wij tot onze verrassing, sinds een half jaar instructeur en dirigent is van ons tamboer korps in Den Bosch. Op de foto's, die wij tijdens de generale repetitie op het marktplein in Delft lieten maken, ziet u kapelmeester Van Dijck en zijn man schappen in actie. 13

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 15