EVEN EEN KOPIETJE MAKEN..." Dit is de laatste aflevering van het uit drie delen bestaande artikel. Deze keer zal voornamelijk gesproken worden over de klein-offsetmethode een vorm van vermenigvuldigen, die steeds meer toepassing vindt. Vloeistofduplicator (hectografie) Deze methode is enigszins berucht om de vuile vingers die men erbij krijgt. De drukvorm is hier een vel kunstdrukpapier. Hierachter ligt een vel speciaal carbonpapier (hectogra- fisch) met de carbonlaag tegen de achterzijde van het kunstdrukpapier. Na het bewerken (typen, tekenen) wordt het carbon verwijderd en het kunstdrukpapier op een cilinder ge spannen. Het afdrukpapier wordt enigszins bevochtigd met een vluch tige vloeistof en tegen de achterzijde van het moederblad (master) gedrukt. De vloeistof neemt een zeer dun laagje van de tekst van de vette car bonlaag mee; hierdoor ontstaat de af druk. De oplage is beperkt: de naam hectografie stamt nog uit het begin van deze techniek, toen de oplage capaciteit een aantal van 100 afdruk ken zeker niet te boven ging. Het systeem werkt goedkoop, maar heeft een groot bezwaar: het hectografisch carbon geeft af en is de schrik van menige typiste. Op allerlei manieren wordt getracht het bezwaar te onder vangen onder andere door het ge bruik van schrijfmachines met een speciale installatie waarop hectogra fisch carbonlint kan worden gebruikt. Als „systeemmachine", bijvoorbeeld voor een werkvoorbereidingsadmi nistratie, is het evenwel bij uitstek ge schikt en bepaald het minst kostbaar vergeleken bij andere technieken. Een leuk punt is dat door het gebrui ken van verschillende kleuren car bon, tegen de achterzijde van een master, in één drukgang al die kleu ren overkomen, hetgeen bijvoorbeeld bij grafieken belangrijk kan zijn. Masters voor een vloeistofduplicator mm ■■■.A door P. M. Lakeman met illustraties van A. Sinkeldam De heer J. B. Zeldenrijk in zijn domein, de huisdrukkrij te Amsterdam. Links op de voorgrond de klein-offsetpers (Rotaprint R 30/90). Daarnaast de snijmachine en rechts op de voorgrond de hulp apparaten voor het boren van perforatiegaten in drukwerk en het maken van ronde hoeken. Rechts op de achtergrond de heer J. J. Heeg, die ons elke middag nog assisteert bij de afwerking van het drukwerk. kunnen ook fotografisch worden ver vaardigd via een snelkopieersysteem. Offsetmethode Een techniek die de laatste jaren voor kantoorgebruik steeds popu lairder wordt, is de offsetmethode. Ook bij Heineken wordt ongeveer tachtig procent van alle formulieren in eigen drukkerij in offset gedrukt, naast ander werk als verkoopbrieven, reglementen, reclamedrukwerk enzo voort. Uiteraard gaan we ook bij offset uit van een drukvorm. Wij zagen reeds dat dit bij lichtdrukken de transpa rante master is, bij stencillen uiter aard het stencil, bij de vloeistofdu plicator het kunstdrukpapier met hectografisch carbon. Bij offset is de drukvorm een plaat van papier of dun metaal. Deze plaat kan op een aantal manieren ontstaan. Het meest eenvoudig is er direct op typen: dit gebeurt veel op goedkope papieren platen. Wanneer wij echter een grote oplage eisen die zich bovendien vaak herhaalt (herdruk van formulieren) is de aangewezen drukvorm de me Mej. I. D. D'Silva, afdeling werkvoorbereiding te Rotterdam, laat ons op deze foto de vloeistof duplicator in werking zien. Deze machine is speciaal uitgevoerd als zogenaamde regel drukker" voor de werkvoorbereidingsadmini stratie. talen plaat. Ook deze kan weer op heel wat manieren tot stand komen. De duurste, maar beste methode is de gewenste tekst via een grote foto camera te laten opnemen. Dan krij gen we eerst een negatief (we kunnen de oorspronkelijke tekst verkleinen of vergroten) waarvan dan weer een afdruk wordt gemaakt: de offsetplaat. Natuurlijk moet er eerst een goed origineel worden getekend of getypt. Als „drukproef" wordt derhalve altijd een getekend exemplaar ver strekt voordat er een plaat van wordt gemaakt. Hierin kunnen nog correc ties worden aangebracht. In de plaat zelf is dit bijna niet mogelijk. Platen maken kan ook zonder lens en ca mera zoals in de huisdrukkerij via het copyrapid-kopieersysteem. Eer der werd reeds vermeld dat ook op de xeroxmachine papieren plaatjes kunnen worden gemaakt, terwijl dit bijvoorbeeld bij Heineken Technisch Beheer door middel van de licht drukmachine geschiedt (OCÉ trans fermethode, zoals eerder beschreven). De metalen platen worden zorgvuldig geconserveerd en bewaard; zij zijn bij herdruk direct gebruiksklaar. Als de plaat er eenmaal is kunnen wij gaan drukken. Ons offset-drukprocédé is een zogenaamde „vlakdrukmethode". Het berust op het principe dat vet en

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 9