Een gedeelte van de airconditioninginstallatie in de kelder van het gebouw. Rechts het automatische rolfilter, waarmee alle aangezogen lucht ontdaan wordt van stofdeeltjes, groter dan 3 micron (1/1000 millimeter). Zodra de vervuiling van het filter de gestelde grens overschrijdt, komt automatisch een nieuw, schoon gedeelte voor (rollen). De reeds gefilterde lucht wordt vervolgens in twee andere installaties op de juiste temperatuur en vochtigheid gebracht. Ook na het gereedkomen van dit pakket zullen de leveranciers door moeten gaan met het regelmatig aan passen van deze hulpprogramma's aan de ontwikke lingen in het bedrijfsleven. Het efficiënte gebruik van een computer hangt hiermee nauw samen. Een en ander betekent, dat de concurrentiestrijd tussen de leveranciers niet ophoudt na ontwerp en levering van de „hardware" maar verder dient te worden ge streden in de arena van de „software". Ook bij de opleiding van ons computerpersoneel heeft het gebruik van hulpprogrammatalen een grote plaats ingenomen. Dat deze cursussen na de ingebruikneming van onze computer zullen doorgaan, zal u inmiddels wel duidelijk zijn geworden. De snelle ontwikkeling en het steeds groter wordende toepassingsgebied van de computer zal regelmatige studie blijven eisen. Het vrij maken van het personeel, dat straks met de computer zal gaan werken, was een ander probleem. Nagenoeg al deze employés hadden een functie op de mechanische administratie en vanzelfsprekend mocht de produktie van deze afdeling geen gevaar lopen. In samenwerking met de bedrijfsleiding van onze brou werij te Rotterdam werd hiervoor een zeer nuttige op lossing gevonden. Door de bedrijfsleiding werd een aan tal personeelsleden-op-gevorderde-leeftijd geselecteerd en na eventuele vervanging overgeplaatst naar de afdeling mechanische administratie. Deze personeelsleden wer den op verschillende plaatsen ingezet om zo mee te helpen aan de daadwerkelijke uitvoering van het com puterproject. Dat deze overplaatsing een groot succes is geworden, zal velen van u thans wel bekend zijn. Inmiddels moesten de plannen voor het computerge bouw worden uitgewerkt, een gebouw waaraan een aantal zeer bijzondere eisen diende te worden gesteld. Zeer veel aandacht is besteed aan de conditionering van de lucht in de computerruimte. Een uitgebreide apparatuur zorgt voor zuivere "luchttoestanden", iets dat met de hedendaagse luchtverontreinigingsproblemen geen eenvoudige zaak is. Bij aankomst van onze computer, die medio deze maand arriveerde, was de airconditioning-apparatuur reeds eni ge tijd in bedrijf om een zo ideaal mogelijk werkkli maat te scheppen. P. BOL Foto geheel links: De instelapparatuur voor de luchtconditie in de computerruimte. Foto links: Het controlepaneel van de airconditioning, met ingebouwde zeskleuren- schrijver, die voor een permanente verslaggeving van de luchtconditie in de computerruimte zorgt. 6

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 8