er speciale „computertalen" moesten worden ontworpen, die een „esperanto" zouden moeten vormen als pro gramma-invoer voor de verschillende merken compu ters. Hoe vervolgens intern in de computer deze „esperanto"- programmataal omgezet moet worden in „machinetaal", was een probleem voor de leveranciers. Het advies van deze commissie werd door de Ameri kaanse regering aanvaard en de computerfabrikanten kregen opdracht deze talen te gaan ontwikkelen. Voor de coördinatie werd een speciaal team van computer experts benoemd. En zo ontstonden er in de computerwereld twee nieu we begrippen. Begrippen, die thans als gemeengoed wor den gehanteerd en de namen dragen van „hardware" en „software". Onder „hardware" moeten we verstaan de computer zelf; populair gezegd het ijzerwerk. Achter het etiket „software" zit een enorm pakket programmatalen; het zachte werk of wel het hersenwerk. Programma's, ge richt op verschillende toepassingsgebieden van de com puter. Nu vraagt u zich waarschijnlijk af: Heeft dit nu zoveel te betekenen, deze „software"-affaire en hoeveel tijd gaat er nu zitten in het maken van zo'n vertaalpro- gramma. Op de waarde van deze programma's komen we nog terug als we in de volgende artikelen gaan spreken over „hoe" er geprogrammeerd moet worden. Laten we thans volstaan met u een indruk te geven van de hoe veelheid tijd, die het een leverancier gaat kosten om een „software"-pakket voor een bepaalde computer te ontwerpen. Op 6-6-'66 trokken de systeemanalisten en programmeurs in hun nieuwe home. Tijdens de verhuizing werden zij, voor zover aanwezig, gefotografeerd op de trap in de hal. Linker zij, van boven naar beneden de heren J. W. H. E. Smit (IBM), W. H. van der Waal, C. Schaddelee (Meyer Hörchner), W. van Breugel, A. Boukema, A. W. J. Mulder (Amsterdam); rechts, van boven naar beneden de heren J. C. Bras (i'dM), N. de Bruin, J. M. Batenburg, D. Sonnenfeld (Meyer Hörchner), M. J. van der Torren, C. Schuurmans (Den Bosch). Aan het nieuwe model van de I.B.M. 360-computer werken thans op verschillende plaatsen in de wereld 2.500 specialisten al gedurende twee jaar aan het „soft- ware"-pakket. En slechts een deel van dit pakket is thans operationeel beschikbaar. Alleen de coördinatie hiervoor is al een griezelig moeilijke zaak. 5

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 7