Aan de ingebruikneming van een computer gaan jaren lange voorbereidingen vooraf. Reeds in 1960 zijn de eerste, voorzichtige stappen op dit uiterst moeilijke ter rein gezet. Het personeel van onze mechanische admi nistratie begon toen met de eerste opleidingscursus voor computertoepassingen. Nu brengt het volgen van een dergelijke cursus specifieke moeilijkheden met zich mee. De stof is bijzonder zwaar, het tempo waarin de lessen worden gegeven ligt meestal zeer hoog en de voertaal is een soort vakjargon waarmee men toch wel even vertrouwd moet raken. Redenen voldoende om het personeel, dat voor deze opleidingen in aanmerking kwam, zorgvuldig te selecteren en te laten testen. In ons vorige artikel hebben we gesproken over de verschillende personen die direct met de computer te maken krijgen. Dit zijn: 1. Systeemanalisten, zij, die met grote nauwkeurigheid een probleem moeten ontrafelen en het daarna op een speciale manier aan het papier moeten toever trouwen. 2. Programmeurs, zij, die op grond van een systeem analyse, vastgelegd in een blokdiagram, een pro gramma voor de computer moeten ontwikkelen. 3. Operators, zij, die de apparatuur moeten bedienen met behulp van de door de programmeurs opge maakte programma's. Door welke instellingen nu worden deze cursussen gegeven? Dr. Hollerith, de uitvinder van de thans nog steeds in gebruik zijnde papieren ponskaart, heeft dit probleem al zeer snel onderkend. Reeds in 1928, drie jaar na de uitvinding van de ponskaart, schreef hij een artikel, waarin hij bij de toenmalige fabrikanten van ponskaartenmachines erop aandrong cursussen te gaan geven, daar het al of niet slagen voor deze administratieve techniek nauw samenhing met een daar aan voorafgaande opleiding. Dat deze pionier het goed gezien heeft, blijkt nog dagelijks. Het is thans een normale zaak, dat de leve ranciers van computers praktisch allemaal ontsproten aan de stam van de ponskaarten, voor een groot deel zorgdragen voor de opleiding van het personeel. Deze cursussen hebben echter een groot nadeel: ze zijn uit- Zoals liet nu is. Het voormalige pand Kühn is verdwenen. Uit de ,,as" van het oude pand is een splinternieuw gebouw verrezen, dat (hier in het laatste stadium) op 9 juni jl. gereed was om de computer te ontvangen.

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 5