Wie ringt de duiven? Deining rond. de duiven D fffm\ »<n i mi*** Heineken en de duiven Voor het goede doel Heineken over de duiven Eind april is in de rublriek „Rotter dams Dagboek" van het Rotterdams Parool enige deining ontstaan rond de duiven van onze brouwerij in de Maasstad. Naar verluidde, hadden omwonenden enkele duiven gezien die een rubber ring om hun hals droegen. Deze ringen zouden afkom stig zijn van onze brouwerij (wat in derdaad waar bleek te zijn) en door onze mensen om de halzen van de duiven bevestigd zijn (wat niet waar bleek te zijn). Enfin, leest u de hele geschiedenis er maar op na in de hierbij afgedrukte kranteknipsels. In het derde stukje treft u het ant woord van onze bedrijfsleiding aan. De brief is door de krant enigszins ingekort en was uiteraard van de juiste ondertekening, namelijk Hei- neken's Brouwerijen Nederland N.V., voorzien. Van een van de nog aanwezige nes ten hebben wij een foto gemaakt, waaruit duidelijk blijkt dat de be wuste ringen inderdaad veelvuldig door de duiven als nestmateriaal wer den gebruikt. Het Nederlandse Roode Kruis heeft za terdag 4 juni jl. een collecte gehouden in Rotterdam. De Rotterdamse brouwe rij had een wagen, bestuurd door onze chauffeur Miedema, beschikbaar ge steld om de collecte extra onder de aandacht van het publiek te brengen, waarvan het Roode Kruis zeer dank baar gebruik heeft gemaakt. In Rotterdam-Zuid reed de wagen rond met achterin de „Ober Gurgl kapel". De aanwezigheid van onze wagen was voor al prettig voor de muzikanten in ver band met de omvang en het gewicht van sommige instrumenten. Daarna heeft de wagen (zonder kapel) nog enige tijd rondgereden in het stads deel Kralingen. TTERHAALDELIJK komt het voor dat steeds terugkerende zoge naamde wilde duiven bij ons op de vensterbank voedsel komen halen, wat wij ze geven. Deze duiven hebben een rubberring om hun hals. Dat moet voor deze dieren zeer hinderlijk, zoal geen kwelling zijn. Men heeft ons ver teld, dat de duiven afkomstig zijn van de Heinekens Brouwerij. Als dit zo is zouden deze misselijke grappenmakers dan niet eens zelf een poosje met een ketting om hun nek moeten lopen, Uw abonnee P. E. van der Kuyp.. Frederikstraat 25 a (Bij de Heinekens Brouwerij verze kerde men ons, dat hier geen duiven worden voorzien van rubberringen. Die moeten dus ergens anders van daan komen. Wat de laatste opmer king van deze briefschrijver beteft: liever geen kettingen om^de halsen van mensen die icreed zijn tegen dieren. Dierenbeschermers die de mensen, die het niet zo goed menen met de dieren, soortgelijke kwellingen toeiuensen doen hun eigen zaak geen goed. (Re dactie Rotterdams Dagboek). Naar aanleiding van het Dagboek- stukje over de rubberringen die som mige duiven dragen, schrjjft de heer J P. C. van der Kuijp, Frederikstraat I 25a het volgende: „Bij nadere informaties door men- I sen van de Heineketi's Brouwerij is I gebleken, dat de rubberringen wel de- I gelijk van de brouwerij afkomstig zijn. I Deze ringen worden namelijk gebruik: 1 voor het afsluiten van vaten. Men ver- I moedt dat de duiven geringd worden 1 door mensen van de nachiploeg, die. I in het donker de duiven vangen." 1 (Indien dit zo is, zouden de nachte- I lijke werkers bij de Heineken's Brou- iwerij er dan onmiddellijk mee op wil- I len houden en gewoon aan hun taak mgaan. Red. Rotterdams Dagboek). Naar aanleiding van de publikaties in het Rotterdams Dagboek heeft de Heineken's Brouwerij in Rotterdam een grondig onderzoek ingesteld naar de herkomst van de ringen die om de halzen van duiven zijn aangetroffen. De heer P. E. van der Kuijp (Frede rikstraat) had het vermoeden uitge- j sproken dat de duiven door personeel van Heineken zouden worden geringd. Heineken bericht de heer Van der Kuijp en de redactie van het Rotter dams Dagboek het volgende: „Sedert vele jaren staat achter op ons terrein een oud fabr'eksgebouw buiten bedrijf, dat bestemd is voor dt* sloop en waarin vroeger de afdeling was gevestigd waar biervaten werden gevuld. Zoals u terecht schrijft wor den de op duiven aangetroffen ringen gebruikt voor het afsluiten van vaten. Bij het ontruimen van deze afdeling in de vijftiger jaren hebben de duiven hun weg naar deze afdeling weten te vinden en zij gebruiken deze ringen als nestmateriaal. Niet alleen dat wij een nest hebben gevftnden dat alleen uit deze ringen was opgebouwd, maar ook op de plaats waar de duiven de betreffende afdeling uitvliegen hebben wij honderden van die ringen aange troffen". „Wij veronderstellen nu dat een duif een dergelijke ring in zijn bek neemt;: bij het vliegen bestaat een goede kans I dat de ring door de luchtverplaatsing over de kop van de duif springt. „Wij zullen ter bescherming van de*i duiven het gebouw geleidelijk voor de vogels ontoegankelijk maken. Dit moe? echter voorzichtig gebeuren in ver band met nesten met jonge vogels. Ten slotte zouden wij graag willen opkomen voor de goede trouw van on ze werknemers. Wij kennen de mensen die op onze brouwerij werken allen goed en wij kunnen ons helemaal niet .voorstellen dat zich onder hen perso nen bevinden die zich zouden ophou den met dierenkwellerijintegendeel, het is ons herhaaldelijk gebleken dat veel mensen die bij ons werken 'de dui ven op de brouwerij verzorgden alsof het hun eigen particuliere bezit was. In het vertrouwen u met boven- I staande van dienst te zijn geweest. verblijven wij hoogachtend, Heineken's Bierbrouwerijen j| Nederland n.v." 37

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 39