staat de tendens voor dit soort „sys- teemwerk" niet alleen in de offset branche. Vele andere repromethodes worden hiervoor ingericht en op de markt gebracht. Men doet dit om tegemoet te komen aan de algemene wens om op kantoren ,,met schone handen" toch allerlei apparaten te kunnen gebruiken, liefst met een mi nimum aan bedieningshandelingen en weinig onderhoud. Uiteraard zijn deze methoden er ook voor ingericht de computer output (het afgedrukte De V.A.S. offset-machine van H.T.B. te Rotter dam, speciaal ingericht voor short-run" werk. De heer W. J. A. van Vlijmen voert juist een plaat in. Het gedeelte binnen de stippellijn toont het paneel waarop met enkele knoppen en een kiesschijf (voor de aantallen) de gehele bedie ning is samengevat. resultaat van een bepaald programma, bijvoorbeeld facturen of kwitanties) te vermenigvuldigen. Het doorslag vermogen van de razend snelle prin ters is niet zo heel groot, zodat wij, wanneer er bijvoorbeeld meer dan 5 kopieën noodzakelijk zijn, ook weer de systeemoffset of lichtdrukmachi nes kunnen inschakelen. De compu terprinter drukt het resultaat dan af op respectievelijk papieren offsetpla ten of op lichtdoorlaatbaar papier als kettingformulier uitgevoerd. IVi] moeten echter nooit vergeten dat ieder mechaniek (vooral het steeds meer geautomatiseerdeeen zorgvuldige behandeling vereist, al is deze nog zo eenvoudig. Maar al te vaak wordt een machine op dit punt aan zijn lot overgelaten; aan het resultaat is het dan ook te zien. Bovendien zijn wij door slordige behandeling meestal ook niet in staat de optimale kostenbesparing te be Wij hebben in deze artikelen de achtergrond van de zin „Even een kopietje maken wat nader be licht. Wij hopen dat het noch een onderbelichting, noch een overbe lichting is geweest, maar juist vol doende om een goed beeld vast te leggen van de mogelijkheden die onze apparatuur op dit terrein kan bieden. wordt het gebruiken van eenheids formaten door de P.T.T. aanbevolen reiken die zo'n hulpmiddel ons kan bieden. Is die kopie, afdruk, stencil wel nodig? Tot nog toe hebben we alleen gezien op welke manieren wij kunnen re produceren. Het gevaar van al deze apparaten ligt echter in het gemak, waarmee wij papieren kunnen aan maken. Of het nu één kopie is of een hele oplage. Het blijft daarom meer dan ooit zaak kritisch te staan tegen over elk stuk papier dat wordt aan gemaakt of gekopieerd. Hierbij gaat het niet in de eerste plaats om de kosten van aanmaken (hoewel die zeker meetellen) maar zeker ook om de totale behandelingskosten van een document of formulier. Als wij alleen maar denken aan de opbergruimte op afdelingen en in archieven die in beslag wordt genomen door de balen papier die wij kunnen creëren, dan is ieder vel minder al een besparings mogelijkheid. Afgezien nog van de behandeling zelf, zoals lezen, opber gen, transporteren, opzoeken, sorte ren, wachttijden enzovoort. Vanzelfsprekend is het nuttig al bij het drukken van een formulier reke ning te houden met mogelijkheden van reproduktie, waarmee wij het Voor degenen, die over het artikel in zijn geheel zouden willen beschikken, is op aanvraag bij de heer Lakeman in Amsterdam een overdruk ver krijgbaar. onszelf intern, maar ook anderen ge makkelijk kunnen maken. Het is ook zaak te letten op de mogelijkheden die er zijn, omdat het resultaat van de ene methode vaak weer een mas ter of drukvorm kan betekenen voor een ander systeem. Tenslotte wijzen wij nog op het be lang om uitsluitend de genormaliseer de papierformaten te gebruiken, on geacht de methode die wordt toe gepast. Genormaliseerde formaten zijn standaard-papierformaten, voor Nederland vastgesteld door het Nederlands Normalisatie Instituut. Praktisch alle Westeuropese landen volgen de richtlijnen voor deze for maten. De besparingen liggen vooral in eenheid van opbergmiddelen, kantoorapparatuur en gebruik van enveloppen. Vooral ook om deze laatste groep wordt het gebruiken van eenheidsformaten door de P.T.T. aanbevolen, niet in het minst omdat de geautomatiseerde postbehandeling van deze formaten uitgaat. 9

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 11