1 NJ5 ,v Werkt zo'n eigen drukkerij nu wel zo goedkoop? Deze vraag komt, terecht, steeds weer terug. Het ant woord kan kort zijn: ja! Door het steeds weer gebruiken van bestaande platen voorkomen we het telkens opnieuw laten zetten van bestaand drukwerk en het corrigeren van druk proeven. Wij kunnen met een gewone schrijfmachine al zelf de tekst maken. Wij kopen ons papier rechtstreeks bij de groothandel en wel alleen in die formaten en soorten waar op wij hebben gestandaardi seerd. Een handelsdrukkerij mag op zijn papierprijzen een toeslag leggen voor opslag, ad ministratie en dergelijke. Het telkens weer corrigeren en veranderen van drukproeven mag extra berekend worden. Bovendien maakt men uiter aard de normale handelswinst. Wanneer wij voor onszelf een tarief hanteren waarin alle kosten, als afschrijving en on derhoud machines, arbeidsloon, materiaal, huisvesting en toe zicht zijn opgenomen, bereiken we gemiddeld een besparing van ongeveer 25% tot 30% op de kosten die anders zouden zijn betaald bij uitbesteden. Overigens is ook de slagvaar digheid van een eigen druk kerij van niet te onderschatten betekenis! Natuurlijk leent niet al het werk zich voor onze huisdruk kerij. Een aantal factoren, zo als grootte van een oplage, voorbereidingskosten zetwerk tekenwerk-montage) en derge lijke moet worden overwogen. De beoordeling hiervan, de keuze tussen zelf-doen of niet, het bepalen van de zuinigste" oplossing als we het zelf doen is zo langzamerhand een ge specialiseerde zaak geworden waarbij ook onderling overleg van groot belang is. En laten we niet vergeten dat efficiency begint met nauwkeurige in structies! ONTSTAAN VAN EEN FORMULIER VIA DE OFFSETMETHODE cy-cTn F n □m definitieve werktekening (tekst van letterzetter ol met schrijfmachine) na goedkeuring var. werktekening, offset- L afwerken snijden bloes maken O a e-f V f --rf fik/ verpakken 1— -M enzovoort ken maken van afleveren offsetplaat bewaren voor herdruk water elkaar afstoten. De plaat wordt, in de machine op een cilinder ge bracht, bevochtigd en beïnkt. Op de plaatsen waar tekst staat (normaal positief leesbaar) hecht de inkt zich vast. Op de andere plaatsen krijgt de inkt geen vat, want daar wordt de plaat vochtig gehouden. De met inkt verzadigde tekst wordt door het draaien van de cilinder overgezet (offset) op een rubber doek, dat eveneens op een cilinder is gespan nen. Dit rubber doek drukt de tekst op zijn beurt weer af op het papier. Dit kan variëren van luchtpost tot karton en van stencilpapier tot kunst druk. De offsetmachine in de huis drukkerij is praktisch uitsluitend ge bouwd voor het drukken van grotere oplagen. Daarbij speelt de insteltijd en voorbereiding gezien de totale draaitijd niet zo'n grote rol. Systeem en short-run offsetmachines De laatste jaren is men zich gaan toeleggen op een speciaal soort offset machines, dat ui termate geschikt is voor het verwer ken van zeer klei ne oplagen. Bij deze machines is een aantal handelingen volle dig geautomati seerd. Hierdoor kan zeer snel een oplage van bij voorbeeld tien af drukken worden gemaakt, met een minimum aan voor afgaande handelingen. De machines zijn voorzien van een stopteller. In gesteld op het gewenste aantal af drukken, tellen zij af tot nul; er wordt dan geen ruimteschip gelanceerd, maar de machine stopt automatisch. Bij systeemmachines kunnen boven dien diverse programma's worden in gevoerd. Bijvoorbeeld een set formu lieren waarvan op enkele kopieën bepaalde delen worden weggelaten. De nadruk bij dit soort offsetmachi nes ligt op de snelle wijze waarmee kleine hoeveelheden van steeds wis selende masters kunnen worden ver werkt. Het zijn eigenlijk administra tiemachines" geworden, die kunnen worden ingezet voor bepaalde proce dures. De masters zijn speciale, goed kope, voor dit doel in de handel ge brachte papieren plaatjes. Zij funge ren dus hier als drukvorm. Het meest geavanceerde type in dit soort offset machines (de Rotaprint V.A.S.) is inmiddels geplaatst bij Heineken Technisch Beheer te Rotterdam, als eerste in Nederland. Overigens be- uitermate geschikt voor het verwerken van zeer kleine oplagen.

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 10