infrarode energiestraling Het bestaat uit een soort zijdepapier, dat met een bepaalde laag cellulose of proteïne is bedekt met daarachter een schutblad. Met bijvoorbeeld een schrijfmachineletter wordt de laag cellulose op die plaats weggedrukt. Alleen het zijdepapier houdt de zaak bij elkaar. Op de stencilmachine wordt door de vorm van de letter heen een dun laagje inkt geperst dat weer wordt afgedrukt op papier. Behalve met de schrijfmachine kunnen stencils op talrijke andere manieren worden gemaakt (bijvoorbeeld fotografisch of elektronisch). Ook kunnen er bepaalde clichés in worden gemonteerd, die in de handel zijn. Desgewenst kunnen ze gedeeltelijk worden 'ingedrukt' met een vaste tekst en zelfs worden be schilderd. Het bewerken van het stencil (de drukvorm) moet echter met zorg en vakkundigheid geschieden. De letters van de schrijfmachine dienen goed schoon te zijn, de aanslag regelmatig, de schrijfmachinerol goed vlak. Het verdient aanbeveling bij het typen gebruik te maken van een vel stencilfilmkit, dat over het stencil wordt gelegd. Het stencil mag niet te koud worden bewaard en niet ge kreukt of gevouwen worden. Tekenen op een stencil vereist een zekere vaar digheid en een goede keuze van de te gebruiken pennen. Een bezwaar blijft wel het stencil papier, dat goed inktabsorberend moet zijn. In verband hiermee heeft het een enigszins vezelige, losse structuur. Door toepassing van speciale hulpmid delen (tussenschiet-apparatuur) kan wel op betere soorten papier worden gewerkt; dit kost tijd en extra papier. Gebruikte stencils worden als regel niet bewaard. Wanneer wij echter toch nog een mogelijkheid achter de hand willen houden om later nog enkele exemplaren te laten bijmaken, kunnen wij de laatste afdruk van de stencil machine (voorzichtig) laten maken op een vel transparant of lichtdoorlaat- baar bankpost (even goed laten drogen). Dan blijft er altijd een master beschikbaar om te laten lichtdrukken als later meer exemplaren gevraagd mochten worden. Dit is beter dan „voor de zekerheid" maar tien of twintig afdrukken meer te laten maken die meestal weggegooid moeten worden, nadat ze eerst een tijd lang nuttige opbergruimte in beslag hebben genomen. De prijs per afdruk is niet te noemen in dit algemeen verband. Hiervoor speelt de oplage te zeer een rol. Wel kan als regel worden gesteld dat bij 25 afdrukken of meer sten- cillen goedkoper gaat worden dan lichtdrukken. (wordt vervolgd) De heer J. Roos te Rotterdam demonstreert hier dat hij, ondanks de enge grenzen van zijn be huizing, geen moeite heeft de stencilmachine te bedienen. met lens. Een dergelijke apparatuur is bij ons niet beschikbaar. Dit soort werk wordt uitbesteed bij derden, evenals bijvoorbeeld het op micro film vastleggen (dat is het sterk ver kleind fotograferen) van archieven of grote tekeningen. Mej. E. Speekman te Rotterdam bedient de Xerox 914 kopieermachine. Na de hiervoor besproken fotokopieer methodengaan we nu eens kijken welke vermenigvuldigingstechnieken we kunnen toepassen. Stencil Het stencilprocédé is, als een van de oudste technieken, op kantoor alge meen bekend. Het wordt de laatste jaren wel eens ,.de Assepoester" onder de vermenigvuldigingstechnieken ge noemd. Het bewerkte stencil is eigen lijk niets anders dan een sjablone.

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 8