door P. M. Lakeman met illustraties van A. Sinkeldam ook wel „elektrografie" genoemd moeilijk overgenomen. Zowel in Am sterdam als in Rotterdam staat zo'n apparaat, dat volgens de xerografische methode werkt. (Grieks: xeros droog en graphein schrijven). De „lichtgevoelige" laag is hier een stof, selenium genaamd. Het is mis schien wel aardig te vermelden dat deze naam afgeleid is van de uitvinder, de Hongaar Selenyi. Hij heeft er zelf echter weinig mee gedaan. Het was de Amerikaanse Haloid Co. die de typische eigenschappen van deze stof verder heeft uitgewerkt en tenslotte heeft kunnen gebruiken als basis voor deze methode, die als volgt werkt: Een zeer dunne laag selenium, aan gebracht op een trommel, wordt (in het donker) elektrisch geladen. Ons te reproduceren document wordt belicht. Via een bewegende lens en spiegel wordt het belichte beeld op de (lang zaam draaiende) trommel geprojec teerd. Daar waar het licht de selenium- laag treft, vloeit de elektrische lading weg. Waar echter het beeld staat, wordt de laag niet belicht en blijft de lading aanwezig. Na de belichting staat dus het beeld in spiegelschrift, in elektrisch geladen deeltjes, op de trommel. Nu wordt de trommel be strooid met een verbinding van zwarte koolstofpoeder dat tegengesteld ge laden is. Het op de trommel brengen van dit poeder gebeurt weer door tussenkomst van een zogenaamde „drager", ook wel ontwikkelaar ge noemd. Deze bestaat uit kleine korrels van een soort plastic materiaal, die niets anders doen dan de koolstof transporteren. Zij rollen terug in een bak als zij hun vervoerstaak hebben volbracht. Het koolstofpoeder echter, hecht zich direct vast op die delen van de seleniumlaag, waar het beeld (in elektrische lading dus) nog aan wezig is. Vervolgens wordt een vel papier eveneens elektrisch geladen en langs de trommel gevoerd. Omdat het papier iets sterker wordt geladen dan het selenium op de trommel, springt het koolstof onmiddellijk over op het papier. Het beeld staat dus weer lees baar op het papier, dat vervolgens sterk wordt verhit; de koolstof smelt er daardoor onuitwisbaar in weg. Resultaat: xeroxkopie. In de afbeel ding zien we het gehele proces sche matisch voorgesteld. Het voordeel van de xeroxmethode is dat vrijwel elk document kan worden overgenomen en dat wij als kopie- papier een soort papier kunnen ge bruiken, dat zodanig transparant is, dat dit op zichzelf weer kan worden gelichtdrukt. Ook papieren masters voor de offsetmachine kunnen op deze wijze vrij eenvoudig worden gemaakt. De bij ons opgestelde apparatuur wordt door de leverancier alleen ver huurd. Bij een bepaald minimum aan tal kopieën per maand is de kopieprijs circa 23 cent. Een lichtdruk kost ongeveer 3 cent. Wanneer wij der halve een origineel dat op zichzelf niet transparant is of tweezijdig be drukt, bijvoorbeeld een tijdschrift artikel, twintigmaal willen afdrukken, kunnen we een xerox-kopie maken en deze negentien maal lichtdrukken. Andere elektrolytische methoden ma ken geen gebruik van het medium „selenium". Het origineel wordt dan rechtstreeks geprojecteerd op het foto papier. Dat is dan echter voorzien van een geleidende laag zinkoxide. Thermische methode (Thermofax) Ook hier hoeft het te fotograferen origineel niet transparant te zijn en wordt er volkomen droog gewerkt. De functie van het licht wordt bij deze vorm van kopiëren overgenomen door infrarode energiestraling. Het afdrukpapier is gevoelig voor deze warmtebron. Wanneer een origineel met dit papier aan de straling wordt blootgesteld, wordt de warmte door het tekstbeeld geabsorbeerd. De onder de tekst liggende laag wordt door deze warmteconcentratie aangetast en daar door omgezet in zwart. De rest van het papier echter blijft ook later warmtegevoelig omdat het niet wordt gestabiliseerd! Bij verhitting kan het geheel zwart worden. Ook is het materiaal slechts gevoelig voor be- bepaalde kleuren of soorten inkt. Er kan zeer snel mee worden gewerkt. Kosten per kopie ongeveer 35 cent. Alle hiervoor besproken soorten be horen tot de zogenaamde contact methoden. Dat wil zeggen dat het origineel op ware grootte wordt over genomen. Verkleinen of vergroten van een bestaand origineel kan alleen ge beuren met behulp van een camera ++++++++++4+++ H-44444444444444 t4tt44444 4-t444 4+4++4+4+t ittt ii't ijülijlHif Schematische voorstelling van xerografie. (Ontleend aan de Kantoormachinegids nr. 263, februari 1961) Laden van de seleniumplaat (1), beeldprojectie (2), opbrengen van koolstofpoeder (3), laden van het papier (4A), overbrengen poederbeeld op het papier (4B), fixering door vastsmelten (5). 5

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 7