EVEN EEN KOPIETJE MAKEN... 53 99 (2) T n het vorige artikel is het ko piëren door middel van „licht drukken" besproken waarbij we zagen dat een te kopiëren origi neel goed lichtdoorlaatbaar moet zijn- We zullen nu ingaan op de methoden die we kunnen gebrui ken als het origineel niet aan deze eis voldoet. Gewoon fotokopiëren Op dit gebied kennen we de diffusie- transfermethode, volgens welk prin cipe het Dokuphot-apparaat werkt, dat te 's-Hertogenbosch staat opge steld. Het origineel wordt, samen met een vel negatief papier, belicht. Direct daarna wordt het vel negatief papier met een vel positief papier door mid del van aandrukrollen door een ont- wikkelvloeistof (activator) gevoerd. De onbelichte delen van het negatief papier (het beeld) worden door deze behandeling overgezet op het positief- papier. De belichtingsspeelruimte is gering; er is enige ervaring vereist voor het kiezen van de juiste belich tingstijd. Dit is belangrijk, want daar door wordt voorkomen dat er onnodig mislukkingen in de prullemand be landen. Elke opname, goed of fout, kost ongeveer veertig cent, alleen aan materiaal. Het is mogelijk als positief- papier een transparant materiaal te gebruiken dat weer kan dienen als „master" voor lichtdrukkopieën. Het normale te gebruiken positiefpapier is niet onbeperkt houdbaar. Alleen de kleur geel wordt slecht of niet overgenomen, omdat het licht via een geelfilter het negatiefpapier be reikt. Een andere methode in dit vlak, het stahiliseerprocédé, treffen we aan bij Heineken Technisch Beheer N.V. te Rotterdam (tweebads procédé-Poly- micro). Van het origineel wordt, in reflex-belichting, een negatieve kopie gemaakt. Reflex-belichting wil zeggen, dat het licht eerst door het lichtge voelige materiaal heen gaat, dit enigs zins aantast, dan het origineel raakt en op de plaatsen waar geen beeld staat direct wordt gereflecteerd, terug dus naar het negatiefmateriaal. De lichtgevoelige laag wordt nu voor de tweede maal door het licht getroffen (eerst op de heenweg, daarna op de terugweg). Op plaatsen waar een beeld staat echter, wordt het licht geabsorbeerd en kan derhalve niet terugkeren naar het negatief. In het ontwikkel- en fixeerbad wordt het beeld vervolgens zichtbaar gemaakt. Van dit negatief kunnen, weer door belichting, positieve afdrukken wor den gemaakt. Een groot voordeel is, dat op dit toestel ook transparante en eenzijdig bedrukte originelen kunnen worden overgenomen volgens de door- lichtmethode. Er is dan na eenmaal belichten direct een leesbare kopie. De beperking, die ten aanzien van de kleuren violet en lichtblauw voor de lichtdrukmethode geldt, is hier niet aanwezig. In de hierboven beschreven methoden wordt steeds gewerkt met vloeistoffen om een beeld te activeren en te fixe ren. In feite is dit gebaseerd op wat de fotograaf doet met zijn vergroting of afdrukje. Belichten, ontwikkelen, spoelen, fixeren en weer spoelen. Bij de zogenaamde snelkopieermethoden heeft men deze verschillende bewer kingen met vloeistofbaden terugge bracht tot één, hoogstens twee hande lingen. De houdbaarheid van de kopieën echter wordt er nadelig door beïnvloed, omdat te veel resten van de chemicaliën in het papier achter blijven. Ook is het gescharrel met al die vloeistoffen en half droge kopieën op de meeste kantoren niet erg popu lair. Geen wonder dat men is gaan zoeken naar methoden om te kunnen kopiëren zonder enige vloeistof, vol komen droog dus. Van de vele daarvan bestaande soor ten zullen wij hierna de bij ons aan wezige apparatuur toelichten. Elektrostatisch kopiëren (Xerox) Dit is een van de meest moderne vormen van kopieën maken. Om een indruk te geven van de enorme groei van deze vorm van fotografie, ook wel „elektrografie" genoemd: in de Verenigde Staten steeg de omzet in deze branche van 15.000.000,in 1960 tot 130.000.000,— in 1965! Het origineel te kopiëren document hoeft niet transparant te zijn, het mag tweezijdig bedrukt zijn. Slechts heel lichtblauw of flets violet worden soms Het Polymicro-kopieer- toestel van H.T.B. te Rotterdam. De heer H. J. Bloom haalt juist een kopie uit het ontwikkel/ stabiliseer bad. Links het belichtingsapparaat met negatief. 4

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 6