Straten met veel lichtreclames: D 5.6 A 10 meter T 1/10 sec.1 sec. Gebouwen in floodlight: D 5.6 A 10 meter T 5 seconden. De belichting steekt hierbij niet zo nauw; zoudt u b.v. 10 seconden be lichten dan verandert wel de kleur van het beeld, maar blijft het toch aanvaardbaar. Mocht er tijdens de opname iemand voor uw toestel langs lopen, houdt dan uw hand voor de lens en stop het aftellen van de tijd. Daarna haalt u uw hand weer weg en belicht de film nog gedurende de resterende tijd. Veel ervaring in het kiezen van de belichtingstijd is een garantie voor sublieme nachtopnamen. 6. Portretopnamen. Als u een foto wilt maken van iemand die dicht bij een raam zit, dan zult u zien dat de ene helft van het gezicht sterk ver licht wordt en dat de andere helft donker blijft. In dit geval kunt u op twee manieren tot een goed resul taat komen. Ten eerste door met een stuk wit laken of papier het licht op de donkere zijde van het gezicht te laten reflecteren; ten tweede door gebruik te maken van een flitslampje om de donkere zijde op te helderen. Voor de leden van de foto- en film club Heineken Rotterdam staan gra tis ter beschikking: enige elektronen flitsers, een filmzon, statieven etc. 7. Ga met de camera dicht bij het onderwerp dat u wilt fotograferen, zodat het hoofdmotief een over wegende faktor in de foto wordt. De cameralens is zeer gulzig en neemt veel meer op dan u bij oppervlakkige beschouwing van het motief waar neemt. Dit komt doordat uw aan dacht meestal te zeer geconcentreerd is op dit motief en u dan geen oog hebt voor andere objecten. Als dan later de foto klaar is ziet u elemen ten in het beeld die u liever zoudt willen missen. Dus reeds bij de op name er voor zorgen dat alleen dat gene op het negatief komt, dat u er op wenste te hebben. 8. Wordt lid van een fotoclub en laat uw foto's jureren. De jury zal uw werk uiterst kritisch beoordelen, soms wel eens wat scherp, zodat het u spijt deze foto ter beoordeling te hebben gegeven. Maar uit de opbou wende kritiek en de raadgevingen die van de zijde der jury komen, kunt u ontzettend veel leren. En over enige tijd zit u zelf misschien in die jury!! Twee portretopnamen, waarbij de linkse is gemaakt zonder invullend licht (reflectiescherm of flitslampje), terwijl de rechtse laat zien wat het resul taat wordt als de schaduwpartijen worden opgehelderd. 22

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 24