1. Leer met uw camera omgaan. Dat vraagt enige oefening en dat geeft u straks betere resultaten. DAT is D iafragma A fstand T ijd D 8 A oo T 1/25 of 1/50 seconde. Zet het toestel op statief of op een stevige ondergrond. Nachtopname (altijd op statief of iets dergelijks). Het fotograferen bij nacht heeft een grote bekoring maar de opname is sterk afhankelijk van de hoeveelheid licht. Geadviseerde instel lingen: de vakantie jarig zijn, zouden wij willen adviseren: vraag aan uw huis genoten een belichtingsmeter. Voor een prijs tussen de 25,en 40, heeft u een instrument dat u de moge lijkheid geeft uw camera op de juiste belichtingstijd en diafragma in te stellen. Neemt u echter eerst even contact op met de penningmeester van de foto- en filmclub Heineken Rotterdam, daar voor leden en dona teurs van deze vereniging bijzondere condities gelden. Na deze min of meer technische uit eenzetting, die bedoeld is om u een inzicht te geven in de verschillende mogelijkheden van uw camera (er zijn er echter nog veel meer), willen we thans overgaan tot enkele raad gevingen. Straten met veel lichtreclames (Lijnbaan, Rotterdam). Houdt u zich bij iedere opname aan dit ezelsbruggetje en verricht de handelingen in deze volgorde. 2. Houdt uw camera tijdens de op name volkomen stil. Als u geen statief hebt, probeer dan de camera te steu nen op een hek, tegen een boom, kortom alle voorwerpen die niet aan trilling onderhevig zijn. Zonsondergang. Gebouw in floodlight (de St. Jan in Gorinchem). Moet u echter eens een opname maken uit een rijdende auto, leun dan niet tegen het portier, want dit trilt waar schijnlijk erger dan uw handen. 3. Druk de knop van de sluiter lang zaam met één vinger naar beneden. Laat die vinger onafhankelijk van de rest van uw hand bewegen. Als uw camera een drukpunt heeft, ge bruik dat dan ook. Dit is een eerste vereiste om scherpschutter te worden. 4. Zoals hiervoor reeds werd opge merkt, zoek het onderwerp met zorg uit en probeer een persoonlijke noot in uw werk te brengen. Let op sto rende elementen, die het gehele beeld kunnen bederven. 5. Fotograferen van zonsondergangen. geadviseerde instelling: 21

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 23