Ondernemende jongelui zwierven pei Gerhard Bakker uit Amsterdam was er bij en schreef de belevenissen voor ons op In 1953 emigreerde Gerhard Bakker, nog geen twaalf jaar oud, met zijn ouders naar Australië. Ruim tien jaar later stapte hij weer op de boot, nu met het doel een tijdlang werkend in Europa door te brengen. Eind 1964 trad hij bij Heine- ken Amsterdam in dienst. Daar werkt hij nu reeds anderhalf jaar in de bottelarij. Zijn vakantie vorig jaar heeft Gerhard op een heel bijzondere manier doorgebracht. Leest u zijn verslag maar over de tocht, die hij met enkele vrienden door Europa maakte. Binnenkort gaat Gerhard weer terug naar Australië. Hij neemt vele mooie herinneringen, ook aan zijn Amsterdamse tijd, mee. Wij wensen hem alle goeds in zijn nieuwe vaderland. Allereerst zal ik u een korte levensbeschrijving van mij zelf geven om u duidelijk te maken hoe alles begonnen is. In juni 1941 ben ik in Zaandam geboren. Ik woonde daar tot februari 1953, toen mijn ouders naar Australië emigreerden. Ik was nog geen twaalf jaar oud en vond dit een heel avontuur, maar mijn ouders hoopten op betere tijden voor hen zelf en voor hun vier kinderen, want goed hadden zij het niet. De boot deed vijf weken over de reis. In Melbourne kwamen wij aan. Na verloop van zes maanden vestigden wij ons in de staat Victoria, in de plaats Warrnambool. Mijn ouders wonen daar nog steeds. Ik was er nog twee jaar op de lagere school en drie jaar op de middelbare school, waarna ik bij de krant in Warrnambool begon te werken als kantoorbediende. Maar Holland had ik nog niet vergeten. Een van mijn ambities was om eens terug te gaan en een beetje van de wereld te zien. In januari 1964, terwijl ik op een barbecue-feestje was, dat op een klein strandje bij Warrnambool door verpleegsters van het ziekenhuis werd georganiseerd, hoorde ik zeggen dat twee meisjes en drie jongens in oktober van dat jaar naar Europa zouden gaan. Toen dacht ik bij mezelf: waarom zou ik niet meegaan? Een paar glaasjes later zei ik: „Ik ga mee." De volgende dag stapte ik meteen naar een pas sagebureau om een hut op dezelfde boot te bespreken. De achttiende oktober zou de boot uit Melbourne ver trekken. Toen het zover was, waren er nog maar drie aanwezig Red Fred in het Zwarte Woud. 10

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 12