sem, een rood of geel object enzo voort. Er zijn gelukkig hierin zo veel variaties aan te brengen dat iedere foto een eigen karakter krijgt. En ga nu eens kijken waar deze voorgrond- vulling zich moet bevinden om het totale beeld zo gunstig mogelijk te krijgen. Ga eens wat naar voren of naar achteren, naar links of naar rechts, ga zo nodig op de grond lig gen of ergens op staan. Iedere keer verandert het beeld dat u door uw zoeker ziet volkomen en u zult ver rast zijn hoe de compositie wijzigt bij het bekijken onder een andere hoek. Ook de verlichting van het onder werp is zeer belangrijk. Als u de zon in de rug hebt, komen alle kleuren (ook in zwart/wit foto's, maar dan omgezet in grijstinten) het beste tot z'n recht. Alle schaduwen liggen dan echter in het verlengde van het on derwerp en zijn dus dikwijls niet te zien. Het gevolg is dat u een vlakke foto krijgt, goed in kleur, maar het geheel met weinig zeggingskracht. Als de zon schuin achter u staat wordt alles al veel levendiger, plastischer. Het onderwerp komt tot leven en blijkt nu meer dan één dimensie te hebben. De kleurweergave blijft goed. U krijgt zelfs wat meer nuancering door het kleurverloop in de schaduw partijen. Draait u nog verder om uw as, dan krijgt u de zon dwars of enigszins WANDELSPORT schuin tegen. Hier kunnen buitenge woon fraaie effecten optreden door dat het licht nu over het onderwerp strijkt. Bij dit strijklicht verliezen de kleuren aan brillance, maar daarvoor in de plaats komt een volkomen door- tekend beeld van het door u gekozen onderwerp. Bij een gunstige voor- grondvulling bereikt u tevens een grote dieptewerking. Zet echter wel een zonnekap op uw lens of zorg dat de lens in de schaduw blijft want anders schijnt de zon in uw lens en zullen er reflectiefouten optreden. Die zonnekap kunt u er overigens het beste altijd op laten zitten. Nog een stap verder en we krijgen een tegenlichtopname. De kleuren in het onderwerp zijn nu vrijwel geheel verdwenen en behalve de lucht wordt alles in een zwart/wit effect opge nomen, overgoten met een gouden gloed. Afhankelijk van het onderwerp kunnen bij tegenlicht prachtige op namen gemaakt worden en als u een kleurenfilm (dia's) in uw camera hebt, kunnen zonsondergangen, waar bij de hemel in brand lijkt te staan, zonder enige moeite gefotografeerd worden en krijgt u foto's, waarnaar u nog lang met veel genoegen zult kijken. (Wordt vervolgd) Nogmaals, hoe het niet en hoe het wei moet. De rechterfoto heeft onder andere een betere voor- grondvulling. Dit werd weer bereikt door een ander standpunt in te nemen. wij vee! in dorpen en op het platteland, waar de wegen vee! beter zijn. Op zaterdag 23 april liepen wij de mars, die onze zuster vereniging in Den Bosch elk jaar uitschrijft. Voor belang stellenden in de wandelsport was dit een goede gelegen heid eens kennis te maken of de kennismaking te her nieuwen met onze Bossche collega's. Heinenoord-tocht en Vierdaagse training Op zaterdag 2 april jl. liep de groep in Heinenoord, een gezellig dorp, dat versierd was met vlaggen en slingers om de gasten van de Oranje Garde waardig te kunnen ontvangen. Het weer liet zich van zijn beste kant zien. Het parcours liep door de grote polders, langs eeuwenoude boerderijen en vriendelijke dorpjes, waar de mensen vóór hun huizen (of naar Hollandse gewoonte achter de stevig gesloten vitrages) naar ons gluurden. Van Heineken wist men ook daar dat de naam met bier te maken heeft. De schilderachtige vergezichten in de grote polders bekoorden ons zeer. Alles bijeen een zeer mooie voorjaarstocht, voor herhaling vatbaar. De deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse liepen alnaar verkiezing op zaterdag 9 april een tocht van 35 km in Rhoon óf op zondag 17 april een tocht van 40 km dwars door de bollenstreek, namelijk vanuit Hillegom. Op 14 mei a.s. volgt dan een mars van 40 km in de bossen en op de heide rond Ede als training voor onze Vierdaagse deelnemers. Wij hopen voor onze moedige tippelaars, onder wie een paar, die voor het eerst aan de Vierdaagse zullen deelnemen, op fraai lenteweer en een goed te lopen parcours. vdBg. Enige tijd geleden schreven we over de bronzen, zilveren en gouden schoentjes die men zou kunnen verdienen door een groot aantal uren te wandelen in de omgeving van Rotterdam. Die schoentjes worden beschikbaar ge steld door de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding. Ons lid, de heer E. C. A. van der Hoff heeft zo'n zilveren schoentje verworven. Wij zouden het prettig vinden te vernemen of er nog meer personen zijn, die zo'n schoentje hebben aangevraagd. Wandelen is een gezonde sport. Daarover valt niet te twisten. Buiten het geraas en de stank van auto's in de vrije natuur te lopen is een verkwikking op zich zelf. Wij hebben er al eens meer over geschreven en willen het dan ook hierbij laten. Door het vertrek van de dames Koopmans en De Moor zijn er weer twee plaatsen vakant in onze rijen. Waar zijn de twee dames, die hun plaatsen willen innemen? Gaat u. zonder enige verplichting, bij een volgende mars eens mee. Wij zijn ervan overtuigd, dat het niet bij de kennismaking met de wandelsport zal blijven. Uit het bovenstaande mag niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de heren niet welkom zouden zijn in onze gelederen. Ons aantrekkelijk jaarprogramma kunt u bij de bekende adressen aanvragen. Onze eerste mars van dit seizoen werd gelopen op zaterdag 19 maart, onder ideale weersomstandigheden. Onze stad, zeer rijk aan hobbelige keienwegen, is niet de plaats voor een mars, zodat onze voeten aan het eind van de tocht nogal pijnlijk waren. Juist dit seizoen lopen 24

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 26